Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym trafiła do konsultacji

„Solidarność” przestrzega przed szybkim trybem wprowadzania ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Dokument zaprezentowany przez Ministerstwo Zdrowia zakłada m.in. wprowadzenie jednej ścieżki kształcenia ratowników medycznych i stworzenie, prowadzonego przez ministra zdrowia, rejestru ratowników.

Polska Rada Ratowników Medycznych ocenia, że projekt, który wczoraj trafił do konsultacji, częściowo uwzględnia postulaty środowiska, choć brakuje w nim pomysłu utworzenia samorządu zawodowego ratowników medycznych, o co zabiega środowisko.

Jak mówi Dariusz Mądraszewski, szef sekcji „Solidarności” Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego, związek sam przygotowuje swoje stanowisko do projektu ministerstwa.

– Ustawę w tej formie otrzymaliśmy dopiero dwa dni temu. Musimy zapoznać się z tym bardzo dobrze, porozmawiać w swoim środowisku i przedstawić swoje spostrzeżenia, i swoje sugestie, co do tej ustawy, żeby być naprawdę rzetelnym i żeby to był dokument naprawdę dobry, a nie znowu coś zrobiono szybko i nie wiadomo, dlaczego. Podejrzewamy, że jest to zrobione, dlatego tak szybko, żeby ratowników mogły zastępować też i pielęgniarki. Będzie to pewnie w kontrowersji w środowisku pielęgniarek. Dlatego te porozumienie musi być skonsultowane z tym środowiskiem – tłumaczy Dariusz Mądraszewski.

Konsultacje nad projektem ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym potrwają do 22 września.

RIRM

drukuj