fot. flickr.com

Japonia zacieśnia współpracę z NATO w obronie przed Koreą Płn.

NATO i Japonia uzgodniły w poniedziałek, że podejmą próbę rozwiązania północnokoreańskiego kryzysu nuklearnego poprzez zmaksymalizowanie presji wywieranej na Pjongjang. Sekretarz generalny NATO podkreślił konieczność ścisłej współpracy pomiędzy Japonią i NATO.

„Korea Północna jest bezprecedensowym, poważnym i bezpośrednim zagrożeniem dla międzynarodowej społeczności, w tym Europy” – powiedział minister obrony Japonii Itsunori Onodera podczas poniedziałkowego spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Tokio.

„Członkowie NATO będą wywierać polityczną presję i wprowadzą ekonomiczne sankcje wobec Korei Północnej, tak by rozwiązać problem pokojowo” – zadeklarował przedstawiciel Sojuszu.

Jak powiedział Jens Stoltenberg w rozmowie z japońską agencją prasową Kyodo News w przededniu wizyty w Japonii, NATO nie jest „bezpośrednio zaangażowane w rozwiązywanie północnokoreańskiego kryzysu, (…) ale wspiera swoich partnerów w regionie. Wspieramy wysiłki ONZ oraz wysiłki w celu znalezienia pokojowego rozwiązania”.

Podczas spotkania Stoltenberga z ministrem spraw zagranicznych Taro Kono strony zadeklarowały wzmocnienie współpracy w celu promowania bezpieczeństwa na morzu oraz obrony przed cyberatakami.

Taro Kono dodał, że obecnie w Azji Wschodniej panują „trudne czasy”, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Korea Północna regularnie przeprowadza próby z bronią atomową oraz testy rakiet średniego i dalekiego zasięgu.

Jens Stoltenberg przebywa od niedzieli z czterodniową wizytą w Japonii. Głównym celem pobytu jest spotkanie z japońskim premierem Shinzo Abe. Odbyły się już rozmowy z ministrami spraw zagranicznych Taro Kono oraz obrony Itsunori Onoderą. Tematem rozmów polityków była pogarszająca się sytuacja na Półwyspie Koreańskim i obecny układ sił w regionie.

Wizyta Jensa Stoltenberga w Japonii jest pierwszą wizytą szefa NATO od 2013 roku, gdy Tokio odwiedził jego poprzednik Anders Rasmussen. Strony podpisały wtedy polityczną deklarację o wzmocnionym partnerstwie. W lipcu 2017 roku Abe podpisał w Brukseli program partnerski z NATO.

PAP/RIRM

drukuj