A. Macierewicz: System Narew potrzebuje tylko zagranicznych pocisków

System obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew może być wyprodukowany przez polski przemysł z wyjątkiem pocisków, także zestawy Patriot mogłyby w przyszłości wykorzystywać polski system kierowania ogniem – ocenił szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

To jest – poza rakietami – całościowy system, przygotowany przez nas, przez polskie zakłady, głównie PIT-Radwar, który bardzo dobrze rokuje na przyszłość. To są bardzo nowoczesne systemy kierowania i mogą być podstawą do – przynajmniej w dużym zakresie – samodzielności polskiej armii, jeżeli chodzi o system rakietowy” – powiedział minister w poniedziałek dziennikarzom.

Dodał, że system Narew mógłby być uzbrojony w brytyjskie pociski. Na początku października wiceminister obrony Wielkiej Brytanii Harriett Baldwin zadeklarowała wobec władz Polskiej Grupy Zbrojeniowej zainteresowanie brytyjskiego przemysłu udziałem m.in. w programie Narew i gotowość do transferu technologii.

Według szefa MON, w przyszłości do zestawów Narew można by włączyć także inne pociski, dzięki technologiom uzyskanym przy okazji kontraktu na zestawy średniego zasięgu Wisła, oparte na systemie Patriot. Tu z kolei minister nie wykluczył włączenia – w dalszej fazie – polskich systemów kierowania.

Antoni Macierewicz pozytywnie ocenił także ofertę offsetową złożoną w ostatnich dniach przez korporację Raytheon w związku z negocjowanym kontraktem.

Powtórzył, że dostawy pierwszych baterii – w obecnie dostępnej konfiguracji – mogłyby w razie rychłego podpisania kontraktu nastąpić za dwa lata.

Na wydatki związane z programem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła MON przewidziało na przyszły rok 200 mln zł. Koszt całego programu ma nie przekroczyć 30 mld zł.

PAP/RIRM

drukuj