Śląskie: Prezydent w przyszłym tygodniu odwiedzi Buczkowice i Szczyrk

Prezydent Andrzej Duda w przyszły czwartek odwiedzi Buczkowice i Szczyrk; spotka się z nauczycielami i uczniami Szkoły Mistrzostwa Sportowego Sportów Zimowych w Buczkowicach. Symbolicznie otworzy też kolej linową na Skrzyczne, należącą do szczyrkowskiego Centralnego Ośrodka Sportu.

SMS szkoli młodzież na poziomie gimnazjalnym i licealnym. Uczniowie uprawiają skoki narciarskie, biegi narciarskie, kombinację norweską oraz konkurencje alpejskie. W przeszłości w murach szkoły uczyli się m.in. skoczkowie Piotr Żyła, Stefan Hula, Krzysztof Biegun i Jakub Wolny, biegacze Maciej Kreczmer i Maciej Staręga oraz Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Marek i Agnieszka Szymańczyk, a także dwuboiści Paweł Słowiok i Adam Cieślar oraz alpejczyk Maciej Bydliński.

Obecnie w gimnazjum uczy się 22 uczniów, a w liceum ponad 60, w tym Tomasz Pilch, który aktualnie przewodzi stawce skoczków narciarskich w klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego.

Kolej linowa na Skrzyczne, najwyższą górę Beskidu Śląskiego, która jest chętnie odwiedzana przez turystów i narciarzy, powstała pod koniec lat 50. XX w. Składa się z dwóch odcinków: dolnego, liczącego 1,6 km, ze Szczyrku do Jaworzyny, a także górnego, o długości blisko 1,2 km, z Jaworzyny na szczyt.

W ostatnich latach została gruntownie zmodernizowana. Pod koniec 2013 r. oddano do użytku część górną. Koszt jej przebudowy wyniósł ok. 20 mln zł. Wówczas zabrakło funduszy na dolną część. Projekt zdecydowało się dofinansować ministerstwo sportu i jesienią 2016 r. rozpoczęły się prace. Pierwsi turyści skorzystali z dolnego odcinka kolejki we wrześniu br. Koszt inwestycji wyniósł blisko 28 mln zł.

Po zakończeniu przebudowy wysłużone podwójne krzesełka zastąpiły nowoczesne czteroosobowe kanapy z kapsułami zabezpieczającymi przed deszczem i wiatrem. Czas potrzebny do pokonania obu odcinków skrócił się z ok. 30 minut do ok. 10 minut.

Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku historią sięga lat 50., gdy powstał wyciąg krzesełkowy. Obecnie do COS należą m.in. kompleks sportowy obejmujący halę, krytą pływalnię, hotel Harnaś, stadion z bieżnią lekkoatletyczną, trasy zjazdowe na Skrzycznem oraz biegowe na Kubalonce, skocznie narciarskie w K-95, K-70 i K-40 w Szczyrku Skalitem oraz K-120 w Wiśle Malince.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl