fot. flickr.com

Duda: Rosja z demokracją nie ma nic wspólnego

Europosłowie są zaniepokojeni stanem demokracji w Rosji. Wyrażają je w rezolucji, która będzie dziś głosowana w Parlamencie w Strasburgu.

W rezolucji znalazł się też apel do władz rosyjskich o natychmiastowy zwrot wraku Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem.

Dokument zawiera również wezwanie do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa, które miałoby ujawnić zleceniodawców morderstwa Borysa Niemcowa.

Wczoraj, podczas debaty, europoseł i kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda wskazywał na niedemokratyczne działania Rosji. Wymienił m.in. brak uczciwych wyborów i dławienie niezależnych mediów i organizacji pozarządowych.

– Wydaje mi się, że dzisiejsza Rosja z demokracją nie ma już nic wspólnego. Udowadnia to łamanie na co dzień w drastyczny sposób rosyjskiej konstytucji. Ale to nie tylko problem działań Rosji w sferze wewnętrznej, to także problem działania Rosji w sferze zewnętrznej. To pierwsze europejskie państwo, które w sposób zbrojny najechało na inne suwerenne, niepodległe państwo europejskie, zabierając część jego terytorium – powiedział europoseł i kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda.

Europoseł Beata Gosiewska przywołała sprawę katastrofy smoleńskiej jako przykład „krwawych rządów Putina”.

– To skandal, że przyczyny tej katastrofy bada również Putin, a Polska w dalszym ciągu nie odzyskała czarnych skrzynek i wraku samolotu TU-154M. Polska prowadzi dochodzenie na podstawie jedynie kopii materiałów preparowanych przez Rosję, Putina. Pragnę przypomnieć, że w Parlamencie Europejskim procedowana jest druga petycja w sprawie uczciwego zbadania przyczyn tragedii smoleńskiej pod którą zebrano niemal milion podpisów. Unia Europejska przez swoją bierność jest współodpowiedzialna śmierci ofiar rządów Putina. Najwyższy czas podjąć zdecydowane działanie wobec człowieka, który kpi sobie na oczach całego świata i łamie elementarne zasady międzynarodowego porządku prawnego – poinformowała europoseł Beata Gosiewska.

Europoseł Marek Jurek podkreślił, że trudno o bezpieczną i przewidywalną dla świata Rosję, jeżeli w kraju tym ciągle utrzymuje się kult ideologii komunistycznej. Zaapelował więc o publiczne potępienie komunizmu.

RIRM

drukuj