Ukraina: Ponad 160 rosyjskich firm objętych sankcjami

Ukraina ogłosi niebawem listę ponad 160 rosyjskich podmiotów gospodarczych objętych sankcjami w związku konfliktem z popieranymi przez Moskwę separatystami w Donbasie – oświadczył w piątek ukraiński minister rozwoju gospodarczego Aivaras Abromaviczius. 

Minister, odpowiadając na pytania deputowanych wyjaśnił, że podmioty, których dotyczą sankcje, nie mogą m.in. uzyskiwać na Ukrainie „pasywnych dochodów” w formie opłat za licencje, ani też uczestniczyć w prywatyzacji, bądź dzierżawie przedsiębiorstw państwowych. Sankcje przewidują także zamrażanie kont i aktywów osób fizycznych i prawnych z Rosji.

Z kolei minister sprawiedliwości Pawło Petrenko poinformował w piątek, że listę nowych podmiotów objętych sankcjami zatwierdziła Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w ubiegłym tygodniu. „Decyzja ta zostanie opublikowana w najbliższym czasie” – powiedział Petrenko, występując przed parlamentem w Kijowie.

W sierpniu 2014 roku ukraiński parlament przyjął ustawę o sankcjach wobec Rosji za popieranie i finansowanie terroryzmu na Ukrainie. Objęły one wówczas 172 osoby fizyczne i 65 osób prawnych z Rosji i innych krajów. Podmioty te uznano za zaangażowane we wspieranie i finansowanie terroryzmu na wschodzie Ukrainy oraz popieranie aneksji Krymu przez Federację Rosyjską.

Ustawa umożliwia wprowadzenie ponad 25 rodzajów sankcji, w tym zakaz przyjazdu na Ukrainę, zablokowanie i zamrożenie aktywów w tym kraju, zakaz działalności na Ukrainie, zakaz udziału w procesach prywatyzacyjnych, korzystania z licencji, a także z prawa tranzytu.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oceniał wówczas, że straty, które jego kraj może ponieść w wyniku polityki Rosji w pierwszym roku obowiązywania sankcji wyniosą ok. 7 mld dolarów.

PAP

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl