fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Prezydent: Dziękuję za 100 lat sportowych radości i wielkiej dumy

„Dziękuję za wspaniałych 100 lat sportowych radości i wielkiej dumy” – powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu ze środowiskiem sportowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

„Jesteście państwo wielkim elementem, powiedziałbym absolutnie jednym z filarów budowania silnego polskiego państwa na przestrzeni tych 100 lat” – podkreślił Andrzej Duda, który spotkał się ze sportowcami na warszawskim stadionie PGE Narodowy.

Jak dodał, jego zdaniem, sport ma w sensie państwowym przynajmniej dwa wymiary.

„Pierwszy, ten najbardziej ogólny, ale niezwykle potrzebny, to sprawność fizyczna i zdrowie społeczeństwa, które tworzy dane państwo” – opisywał prezydent RP.

Jako drugi wskazał sport profesjonalny.

„Ten wielki, ten na najwyższym poziomie. Sport, który tak silnie związany jest z polityką. Z polityką państwa i polityką międzynarodową. Każde państwo, które chce istnieć na arenie międzynarodowej, każde państwo, które czy to jest silne czy ma ambicję bycia państwem silnym, liczącym się, inwestuje w sport” – zaznaczył Andrzej Duda.

W spotkaniu wzięli też udział minister sportu Witold Bańka, byli i obecni zawodnicy, młodzi sportowcy w wieku szkolnym oraz przedstawiciele krajowych związków sportowych.

PAP/RIRM

drukuj