fot. flickr.com/Domalden

Niemiecki rząd zaniepokojony decyzją Rosji ws. Centrum Lewady

Pełnomocnik niemieckiego rządu ds. przewodnictwa Niemiec w OBWE Gernot Erler oświadczył, że Berlin śledzi z niepokojem informacje o uznaniu w Rosji niezależnego ośrodka badań społecznych Centrum Lewady za „zagranicznego agenta”.

Rząd Niemiec wyraził oczekiwanie, że wybory w Rosji będą wolne.

„Informacje o umieszczeniu Centrum Lewady na liście <<agentów zagranicznych>> śledzimy uważnie i z dużym niepokojem. Stygmatyzacja niezależnego i cieszącego się za granicą renomą instytutu badania opinii publicznej musi wywołać krytyczne echo” – napisał Gernot Erler w oświadczeniu przekazanym w środę prasie przez niemiecki MSZ.

Pełnomocnik zwrócił uwagę, że wobec zbliżających się wyborów parlamentarnych nieodzowne jest wspieranie klimatu wolności prasy i swobody dyskusji, a nie ograniczanie pluralizmu i przejrzystości.

„Oczekuję, że przygotowanie i przeprowadzenie wyborów odbędzie się w sposób wolny i uczciwy i że krytyczne głosy będą mogły być wyrażane” – oświadczył Erler.

Pełnomocnik zaznaczył, że rząd Niemiec wspiera misję obserwacyjną OBWE podczas wyborów w Rosji, jednak nie jest ona w stanie zastąpić narodowych organizacji obserwujących przebieg wyborów.

Centrum Lewady to jedna z największych pracowni prowadzących w Rosji badania socjologiczne i marketingowe. Od końca lat 90. prowadzi systematyczne badania opinii publicznej na terenie całej Rosji.

PAP/RIRM

drukuj