fot. PAP/Abaca

Francja: Dziesiąta sobota manifestacji przeciwko przepustkom sanitarnym w całym kraju

W dziesiątą sobotę protestów przeciwko przepustkom sanitarnym w całym kraju zorganizowano około 180 manifestacji, mimo zapowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona dotyczących luzowania niektórych restrykcji.

Dziesiąta sobota protestów przeciwko przepustkom sanitarnym w miejscach publicznych obowiązującym od końca lipca zbiegła się z przekroczeniem liczby 50 mln osób zaszczepionych we Francji przeciwko koronawirusowi.

Według policji w sobotę w Paryżu maszerowało około 17 tys. demonstrantów, a w pozostałej części kraju na manifestacjach zgromadziło się od 80 do 120 tys. osób.

Na Placu Trocadero w Paryżu, gdzie wiece tradycyjnie już organizuje ruch Patriotów na wezwanie ich przywódcy Floriana Philippota, zebrało się kilkaset osób z transparentami potępiającymi stan kontroli obywateli i skandujących: „Wolna Francja”.

Na manifestacjach obecni byli pracownicy sektora medycznego przeciwni obowiązkowym szczepieniom dla zawodu, które obowiązują od środy.

„Nie zaszczepiłam się i zrezygnowałam ze służby” – stwierdziła obecna na demonstracji pielęgniarka z regionu Ile-de-France.

„Szczepionka nie jest bezpieczna, nie jesteśmy pewni, co w niej jest, nie jesteśmy królikami doświadczalnymi” – stwierdziła protestująca 37-letnia Armelle, pedagog specjalizująca się w psychiatrii dziecięcej w departamencie Val-d’Oise, która została zawieszona od 16 września, jak poinformowała agencję AFP.

„Dbam o zdrowie tak, jak uważam za słuszne, z szacunku dla siebie nie zrezygnuję z prawa wyboru” – przekonywał inny demonstrujący na ulicach Paryża.

Według prefektury w Lyonie po południu demonstracje zgromadziły około tysiąca osób, a w Lille około 2 tys. Na niektórych transparentach widniały napisy „Zaszczepieni przeciwko kłamstwom” lub „Stop głupocie”.

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że jest gotowy do „zniesienia pewnych ograniczeń” na „terytoriach, na których wirus krąży wolniej”, bez podawania dokładnego harmonogramu znoszenia restrykcji.

Paszport sanitarny jest we Francji obowiązkowy od 21 lipca w miejscach powyżej 50 osób. Następnie rozszerzono go o bary, restauracje i transport dalekobieżny. 30 września będzie obowiązywał również dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl