fot. pixabay.com

Słowacja: Czechy i Polska mają od września przejąć ochronę słowackiej przestrzeni powietrznej

27 sierpnia podpisane zostaną dokumenty o wspólnej ochronie słowackiej przestrzeni powietrznej przez Polskę i Czechy od września br. – poinformowała rzecznik ministerstwa obrony Słowacji, Martina Koval’Kakaszczikova. Od września nad krajem przestają latać słowackie myśliwce MiG-29.

Polskie i słowackie myśliwce będą startować z baz zlokalizowanych w obu krajach i po zakończeniu lotu będą wracać do baz macierzystych w Polsce i Czechach – powiedziała agencji TASR Koval’Kakaszczikova. W razie potrzeby polskie lub czeskie odrzutowce będą mogły lądować na zapasowych lotniskach na Słowacji – dodała.

Ochrona słowackiej przestrzeni powietrznej nie będzie podzielona terytorialnie między Czechy i Polskę, ale będzie się odbywać jednocześnie. W zależności od konkretnej sytuacji zadania będą wykonywać albo czeskie, albo polskie maszyny – podała Koval’Kakaszczikova.

Czechy i Polska mają chronić słowackie niebo do czasu dostarczenia zamówionych przez Słowację nowych myśliwców F-16, które zastąpią obecne myśliwce MiG-29. Prawdopodobnie ostatnie loty słowackich MiG-ów odbędą się w pobliżu Bratysławy podczas zaplanowanych na 27 i 28 sierpnia Słowackich Międzynarodowych Dni Lotnictwa (SIAF).

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl