Wierni w całej Polsce dziękowali za dar niepodległości

Wierni dziękowali za dar niepodległości na Eucharystiach sprawowanych w całej Polsce, m.in. w Gdańsku i Szczecinie.

Uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w bazylice mariackiej w Gdańsku przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Metropolita gdański przypomniał słowa Karola Wojtyły, który mówił, że naród żyje prawdą o sobie, ma prawo do prawdy o sobie i tę prawdę ma prawo zdobywać.

– Warto pamiętać, że o sile moralnej państwa stanowi zaufanie narodu oparte na prawdzie. W ten głos narodu i sumienia trzeba wciąż wszystkim obywatelom się wsłuchiwać. Trwa czasem żmudne, długie, uciążliwe, bolesne odzyskiwanie i utrwalanie przez naród prawdy o sobie. Nie po to, by pogłębiać społeczne podziały, ale po to, by na gruncie prawdy, wolnym od fałszu i niedomówień, budować przyszłość i pamięć narodu, źródło jego życia – podkreślił ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Ks. abp Andrzej Dzięga, który przewodniczył Eucharystii w bazylice archikatedralnej w Szczecinie, zwrócił uwagę, że Ojczyzna to dom, a naród to rodzina.

Poglądy mogą być różne, ale świadomość, że jesteśmy z jednego domu i za ten dom wspólnie odpowiadamy, to droga wspólna.

– Stajemy też jako rodzina przed Bogiem, bo pojęcie narodu i pomysł narodu to nie ludzka inicjatywa ani idea. Sam Bóg powiedział Abrahamowi <<Uczynię z Ciebie naród wielki i od Ciebie będą brać przykład, uczyć się będą wszystkie narody świata>> – powiedział ks. abp Andrzej Dzięga.

Ulicami Szczecina przeszedł też Marsz Niepodległości. Wzięło w nim udział ponad tysiąc osób. Marsz zakończył się złożeniem kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizatorem wydarzenia było Porozumienie Środowisk Patriotycznych.

RIRM

drukuj