Obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości

W piątek Polacy w kraju, ale także za granicą świętowali odzyskanie niepodległości. Zorganizowano marsze, koncerty patriotyczne i biegi niepodległościowe. Główne uroczystości z udziałem władz państwowych odbyły się w Warszawie.

Prezydent RP Andrzej Duda rano wziął udział we Mszy św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej. W południe uczestniczył on w odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Prezydent podkreślił, że niepodległość Polski była dorobkiem pokoleń.

– Ta niepodległość była dorobkiem tych, którzy krzyknęli „nie” wobec postawy, jaką prezentowali ludzie związani z konfederacją targowicką, z tych, których nazywano zdrajcami Polski, agenturą, korupcją, sprzedajnością i prywatą, nie liczącą się z interesami polskiego państwa i narodu – zaznaczył Andrzej Duda.

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego zaapelował także o wspólne prace nad przygotowaniem 100. rocznicy niepodległości. Prezydent złożył do Sejmu projekt ustawy dot. narodowych obchodów. Zakłada on m.in. powstanie komitetu. W jego skład w skład wejdzie prezydent RP, oraz przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych i pozaparlamentarnych.

– Ten projekt obejmuje swoim czasem lata 2017-2021, a więc te lata, w których będziemy obchodzili, w szerokim tego pojęciu, setną rocznicę odzyskania niepodległości i umocnienia odrodzonego państwa polskiego. Ale przede wszystkim projekt ten przewiduje stworzenie komitetu, w którego skład wejdę ja – jako prezydent RP – i przedstawiciele najwyższych władz Polski – zapowiedział prezydent.

Prezydent Andrzej Duda złożył także wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W Belwederze wręczył też odznaczenia państwowe oraz przekazał pośmiertną nominację generalską dla płk. Ryszarda Kuklińskiego.

– Z całą pewnością człowiek, który był rycerzem naszej niepodległości – tej najnowszej, którą tak naprawdę znów odzyskaliśmy na przełomie 1989-90 roku, a więc wtedy, kiedy udało nam się wyjść z sowieckiej strefy wpływów. Było to możliwe m.in. dzięki jego odwadze i determinacji, wsparciu sojuszników i naszego wielkiego Ojca św. Jana Pawła II. Niezbędne było też dzieło pułkownika, a dziś generała, Kuklińskiego – powiedział Andrzej Duda.

Akt nadania stopnia generalskiego dla płk. Ryszarda Kuklińskiego odebrał dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego Filip Frąckowiak.

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się też z członkami korpusu dyplomatycznego oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, organizacji kombatanckich i młodzieżowych.

Wieczorem prezydent złożył wizytę w Świdniku. Na Placu Konstytucji 3 maja wziął udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl