fot. PAP/Paweł Supernak

Książę Akishino: Z nadzieją patrzę na wspólną przyszłość Polski i Japonii

Japońska para książęca – następca tronu książę Akishino z małżonką księżną Kiko – wzięła udział w przyjęciu z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. „Podróż do Polski pozwoliła patrzeć z nadzieją na wspólną przyszłość obu krajów” – mówił książę.

Książę Akishino przypomniał stuletnią historię polsko-japońskich relacji.

„Jeżeli spojrzymy wstecz na historię współpracy pomiędzy oboma krajami, na myśl przyjdą nam z pewnością marszałek Józef Piłsudski, który odwiedził Japonię w 1904 r. oraz jego starszy brat Bronisław Piłsudski. Przedwczoraj w katedrze Wawelskiej oddaliśmy cześć marszałkowi Piłsudskiemu, który jako ojciec narodu Rzeczpospolitej Polskiej, zbudował podstawy pod rozwój relacji japońsko-polskich” – mówił książę Akishino.

Książę przypominał m.in., że w latach 20. dzięki pomocy Japonii ocalono grupę tzw. dzieci syberyjskich, a w latach 30. św. Maksymilian Kolbe prowadził działalność misyjną w Nagasaki.

„Przyjazne relacje pomiędzy naszymi krajami umacniane były przez lata wzajemnej życzliwości i zaufania” – ocenił książę Akishino.

Jak podkreślił, podróż do Polski pozwoliła zrozumieć, jak silne więzi łączą Japonię i Polskę oraz patrzeć z ogromną nadzieją na wspólną przyszłość obu krajów. Wyraził też nadzieję, że Polska i Japonia będą wspólnie dążyć do rozwoju relacji dwustronnych.

Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński zwracał uwagę, że wizyta cesarskiej pary ma szczególny kontekst, bowiem bieżący rok jest rokiem setnego jubileuszu nawiązania stosunków polsko-japońskich. Jednak, jak zauważył wicepremier, relacje pomiędzy krajami sięgają znacznie wcześniejszych czasów, dlatego nie dziwi, że w walce o niepodległość zakończonej sukcesem w 1918 r. Polacy szukali sojuszników również w Japonii.

„W Polsce pamiętamy przede wszystkim to, że Japonia była pierwszym krajem azjatyckim, który uznał naszą niepodległość” – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Obecnie – jak wskazywał wicepremier – Polskę i Japonię łączy partnerstwo strategiczne oparte na częstych kontaktach politycznych.

„Oba nasze kraje święcą sukcesy. Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie, krajem o ustabilizowanej sytuacji politycznej, liczącym się członkiem Unii Europejskiej i NATO, a Japonia to trzecia gospodarka świata” – mówił prof. Piotr Gliński.

„Coraz bardziej intensywne kontakty gospodarcze, polityczne, kulturalne i międzyludzkie między naszymi krajami świadczą o wyjątkowości naszych relacji” – ocenił szef MKiDN.

Prof. Piotr Gliński wzniósł toast, by rozpoczęte nowe stulecie relacji polsko-japońskich przyniosło dalsze umocnienie przyjaźni.

Poniedziałkowe przyjęcie było jednym z ostatnich elementów kilkudniowej wizyty japońskiej pary książęcej w Polsce. Wcześniej tego dnia książę Akishino i księżna Kiko zasadzili drzewko wiśniowe w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie.

W trakcie wizyty książęca para spotkała się w Warszawie z parą prezydencką Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Dudą, zwiedziła m.in. Zamek Królewski i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, gościła też w Krakowie, gdzie wzięła udział w uroczystym śniadaniu wydanym na jej cześć w Sukiennicach, a także zwiedzała Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius; odwiedziła również Łowicz, gdzie zapoznała się m.in. ze sztuką wykonywania wycinanek łowickich.

We wtorek para książęca udaje się do stolicy Finlandii, Helsinek, gdzie m.in., spotka się z prezydentem tego kraju Saulim Niinisto.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl