fot. PAP

Polska powiadamia KE ws. wiz do USA

Polska powiadamia Komisję Europejską, że USA utrzymują wizy dla obywateli polskich. Jest to sprzeczne z  zasadą wzajemności dotyczącej ruchu bezwizowego z UE.

Zgodnie z nowelizacją unijnego rozporządzenia, które weszło w życie w styczniu, kraje UE miały do połowy lutego powiadomić Komisję, czy państwa trzecie, z którymi UE utrzymuje ruch bezwizowy, przestrzegają tej zasady.

Polskie MSZ w powiadomieniu wskazało tylko na utrzymywanie wiz wobec polskich obywateli przez USA. Teraz komisja ma sześć miesięcy na decyzję, czy podejmie jakieś działania. Jeśli nie zdecyduje się na żadne kroki, powody wyjaśni w specjalnym sprawozdaniu.

Prof. Krzysztof Szczerski, członek sejmowej komisji spraw zagranicznych, powiedział że kwestia zniesienia wiz powinna być rozwiązana między USA a Polską. UE może być jedynie pośrednikiem.

– Chciałbym, aby te sprawy zostały rozwiązane w relacjach dwustronnych. Żeby nasi amerykańscy partnerzy uznali, że utrzymywanie reżimu wizowego wobec Polaków jest niekorzystne także dla interesów amerykańskich i amerykańskiego wizerunku w Polsce. Dzisiaj nie jest to kwestia problemu natury masowej emigracji. Ona niestety jest z Polski, ale teraz do krajów europejskich. Według mnie to jest anachronizm, który uczy nienawiści i powinien być zniesiony z punktu widzenia bardziej interesów amerykańskich niż polskich potrzeb –  powiedział prof. Krzysztof Szczerski.

Oprócz Polski Stany Zjednoczone wymagają wiz dla obywateli czterech krajów UE: Bułgarii, Cypru, Rumunii i Chorwacji. Prace nad Programem o Ruchu Bezwizowym trwają obecnie w amerykańskim Kongresie.

RIRM 

drukuj