Przewozy Regionalne w tarapatach

Przyszłość Przewozów Regionalnych oraz rynku przewozów kolejowych będzie tematem dzisiejszego spotkania wiceministra infrastruktury ds. kolei Zbigniewa Klepackiego m.in. z przedstawicielami samorządów województw.

Strata Przewozów Regionalnych, największego polskiego pasażerskiego przewoźnika kolejowego sięgnęła w ubiegłym roku ok. 60 mln zł. Spółka ma też wielomilionowe długi m.in. wobec zarządzającej infrastrukturą kolejową spółki PKP PLK. Ugoda Przewozów Regionalnych z PKP PLK jest zabezpieczona na majątku samorządowego przewoźnika.

Władze spółki mają wypracować plan naprawczy. Związki zawodowe grożą jednak strajkiem w spółce. Taki protest byłby dotkliwy dla pasażerów gdyż Przewozy Regionalne uruchamiają średnio 1,8 tys. pociąg w ciągu doby, z których korzysta ok. 300 tys. osób.

Mimo kilkukrotnych spotkań z minister infrastruktury wciąż nie ma przełomowych rozstrzygnięć. Co więcej, planuje się dalszą redukcję zatrudnień.

Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych wskazuje, że na dzisiejszym spotkaniu związkowcy będą domagali od strony rządowej konkretów a nie jedynie pozorowanej dyskusji.

– Jest wielki problem kolejnych zwolnień w kujawsko-pomorskim, jak również na Podkarpaciu. W zakładzie Przewozów Regionalnych w Krakowie planuje się zwolnić 250 ludzi. Jest to dramat ludzi zatrudnionych w Przewozach Regionalnych, ale również dramat ludzi, dla których Przewozy Regionalne w tym regionie były podstawowym środkiem komunikacji codziennej. Planuje się znaczne ograniczenie ilości pociągów i praktycznie odcięcie od świata, jeśli chodzi o transport kolejowy, wielu regionów kraju. Na to pozwolić nie możemy, wobec czego, nasze oczekiwania dzisiejsze będą takie, żebyśmy poznali konkretne plany i konkretne decyzje, które tę sytuację mają uzdrowić i to jak najszybciej, a nie w perspektywie wielu miesięcy albo lat – powiedział Leszek Miętek.

Dotychczas właściciele Przewozów Regionalnych, czyli marszałkowie województw, nie byli zadowoleni z usług przewoźnika. Kolejne województwa decydują się na tworzenie własnych spółek przewozowych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl