fot. PAP/Zbigniew Meissner

PKP: transport kolejowy i dworce kluczowe w przyjmowaniu uciekających przed wojną na Ukrainie

Transport kolejowy przejął kluczową rolę związaną z przyjmowaniem osób przyjeżdzających z Ukrainy do Polski z powodu trwającej tam wojny. Dworce kolejowe mają krytyczne znaczenie dla zachowania sprawności obsługi podróżnych. Szczególną rolę odgrywa dworzec Przemyśl Główny – przekazało PKP.

„Dworce kolejowe są jednymi z pierwszych miejsc, do których docierają tysiące obywateli Ukrainy przybywających do Polski w związku trwającą za naszą granicą wojną” – przekazało w sobotniej informacji prasowej PKP.

Jak podkreślono, PKP muszą zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dworców oraz zadbać o niezakłóconą pracę obiektów, by umożliwić sprawną obsługę pasażerów z Ukrainy i zapewnić im pomoc.

„W związku z trwającą na Ukrainie wojną transport kolejowy przejął kluczową rolę związaną z przyjmowaniem osób przyjeżdzających do Polski, a dworce kolejowe mają krytyczne znaczenie dla zachowania sprawności obsługi podróżnych” – wskazała spółka.

https://twitter.com/PKP_SA/status/1500103664819740675?s=20&t=VWxVw8gsnAvmREPeEqiLJw

Podkreślono, że szczególną rolę odgrywa dworzec Przemyśl Główny, na którym udostępniono przestrzenie i pomieszczenia, w których zorganizowano punkt recepcyjny dla obywateli Ukrainy. Przypomniano, że punkty takie funkcjonują również na dworcach Chełm i Warszawa Wschodnia.

Jak dodano, w wielu miastach Polski, w tym m.in. na Dworcu Centralnym w Warszawie, działają punkty informacyjne. Placówki organizują urzędy wojewódzkie i samorządy.

Ponadto, na wybranych dworcach przygotowane zostały specjalne strefy oczekiwania dla kobiet z dziećmi, osób starszych i z niepełnosprawnościami. W miejscach tych przybysze mogą odpocząć, skorzystać z toalety, prysznica i otrzymać pożywienie.

„Mimo trudnej sytuacji PKP muszą przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom przebywającym na dworcach, w tym obywatelom Ukrainy. Stąd ze względów bezpieczeństwa (z uwagi na zagrożenie terrorystyczne) oraz sanitarnych, nie mamy możliwości udostępnienia dowolnych przestrzeni dworcowych na wydawanie posiłków i gromadzenie darów w przypadkowych miejscach” – podkreśliła spółka.

https://twitter.com/PKP_SA/status/1500112181886660608?s=20&t=VWxVw8gsnAvmREPeEqiLJw

PKP zwróciło się z apelem do organizacji pomocowych, podmiotów komercyjnych i osób prywatnych o skoordynowane działania, a przede wszystkim o to, by konsultowali z operatorami punktów pomocowych i administracją dworców PKP możliwość dostarczania paczek z darami i prowadzenia innych działań; uzgadniali z przedstawicielami PKP uruchamianie stoisk i innych punktów; kontaktowali się z urzędami wojewódzkimi, które koordynują zarządzanie sytuacjami kryzysowymi, w sprawie możliwości udzielania pomocy.

Spółka zachęca do korzystania z przygotowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów platformy https://pomagamukrainie.gov.pl/, gdzie można znaleźć zweryfikowaną bazę danych o działaniach pomocowych.

„Przygotowana zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim platforma umożliwia uchodźcom wyszukanie praktycznych informacji o dostępnym wsparciu. Natomiast Polacy, a także polskie samorządy, organizacje pozarządowe i firmy, mogą zgłaszać swoje działania pomocowe lub wesprzeć organizatorów już prowadzonych akcji” – przekazano.

https://twitter.com/PremierRP/status/1497968543257677831?s=20&t=VWxVw8gsnAvmREPeEqiLJw

Sobota to dziesiąty dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego.

Straż Graniczna poinformowała, że od momentu rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę do soboty granicę Polski z Ukrainą przekroczyło ponad 800 tys. osób.

„W ciągu ostatniej doby przybyło do nas 106 tysięcy osób z Ukrainy. To jest najwyższy wynik w ciągu tych 10 dni. Kolejne osoby docierają do nas i w dalszym ciągu jest to bardzo duża grupa” – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1500120698593091585?s=20&t=VWxVw8gsnAvmREPeEqiLJw

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl