Ustawa o dekomunizacji przyjęta przez Senat

Senat przyjął ustawę o dekomunizacji w przestrzeni publicznej. Projektem ustawy przygotowanym przez senatorów PiS zajmie się teraz Sejm.

Zgodnie z nowymi przepisami m.in. nazwy budowli, obiektów publicznych nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń czy dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Samorządy będą miały dwa lata na zmianę zakazanych ustawą nazw. Proces ten nadzorowaliby wojewodowie w porozumieniu z IPN.

Na tego typu inicjatywę oczekiwało wiele środowisk patriotycznych – podkreśla dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

Senat poprzedniej kadencji przyjął projekt tej ustawy. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości opracowali w Sejmie drugi, podobny projekt, a jednak oba utknęły w ówczesnej lasce marszałkowskiej, czy też raczej w słynnej „sejmowej zamrażarce”, chociaż jak podkreślamy, przyjął ten projekt poprzedni Senat, zarówno senatorowie PiS, jak i PO – tutaj nie było specjalnych różnic. Skoro nie udało w poprzedniej kadencji, to może uda się wreszcie w tej. Jak oblicza IPN, w Polsce jest jeszcze ponad tysiąc sowieckich reliktów tego typu, 27 lat po teoretycznym obaleniu poprzedniego ustroju – powiedział dr Jerzy Bukowski.  

Senatorowie chcą, by postępowanie przed sądami i organami administracji publicznej w sprawach dotyczących uwzględnienia w dokumentach zmiany nazwy było wolne od opłat.

Autorzy projektu chcą, by ustawa weszła w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl