Rozpoczęcie Pro Defence 2016 w Ostródzie

W Ostródzie rozpoczyna się dziś Pro Defence 2016. Wydarzenie łączy targi proobronne i Kongres Organizacji Proobronnych z Polski i innych krajów NATO. W otwarciu weźmie udział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, który jest także patronem honorowym wydarzenia.

Na targach zostanie zaprezentowany sprzęt wojskowy, w tym uzbrojenie lekkie i osobiste. W ramach wystawy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej zostanie zaprezentowanych ponad 70 egzemplarzy sprzętu wojskowego, w tym transportery Rosomak, czołgi Leopard czy śmigłowiec SW-4.

Zwiedzający będą mogli spróbować strzelania czy przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na specjalnym manekinie. O szczegółach mówi rzecznik MON-u Bartłomiej Misiewicz.

– Będą to trzy panele. Jeden – teoretyczny, gdzie naukowcy, teoretycy, praktycy i przedstawiciele organizacji proobronnych będą zabierali głos. Ważną kwestią jest to, że ten kongres odbywa się przy współudziale państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, więc głos będą zabierać także przedstawiciele państw NATO. Będzie oczywiście część targowa, podczas której swój sprzęt wystawi blisko 120 przedsiębiorców sektora zbrojeniowego w Polsce, no i oczywiście pokazy dynamiczne jednostki wojskowej „Formoza” czy oddziału żandarmerii – wyjaśnia Bartłomiej Misiewicz.

MON spodziewa się, że targi odwiedzi około 15 tys. osób, w tym 1,5 tys. uczniów klas mundurowych i 400 uczestników Kongresu. Targi odbywają się po raz pierwszy i potrwają do niedzieli. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj