Ukraina ponownie zakazała importu polskiej wieprzowiny

Ukraina ponownie zakazała importu polskiej wieprzowiny – poinformowała Państwowa Służba Weterynaryjna i Fitosanitarna w Kijowie.

„Zabrania się wwożenia artykułów z całego terytorium Polski z wyłączeniem terenów, które zostały przebadane laboratoryjnie na obecność ASF” – oświadczono w komunikacie.

W Polsce po raz pierwszy wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń u padłych dzików w połowie lutego br. Ukraina ogłosiła wówczas embargo na wwóz polskiej wieprzowiny. Zniesiono je dopiero 18 czerwca, zezwalając na wwóz wieprzowiny z całej Polski oprócz woj. Podlaskiego.

Ukraiński rynek był otwarty dla wieprzowiny z Polski zaledwie przez miesiąc. Sytuacja ta dobitnie obnaża nieudolność polskiego rządu i ministra rolnictwa.

Pan minister nie zajmuje stanowiska, bo negocjacje, które prowadził i prowadzi są fiaskiem. Mam nadzieję, że rząd podejmie dalsze działania, gdyż objęcie ASF nie jest rzeczą nową. To stara rzecz, która obowiązuje w strefach buforowych i nie ma żadnego zagrożenia. W związku z tym decyzja Ukrainy jest decyzją niesłuszną – powiedział senator Jerzy Chróścikowski.

Z kolei Inspektorat Weterynarii w Białymstoku poinformował, że około sto świń z gospodarstw w promieniu trzech kilometrów od miejsca, w którym wykryto wirusa ASF u świń, zostanie dziś uśpionych, a następnie zutylizowanych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl