fot. PAP

Kara dla koncernu Acron?

Komisja Nadzoru Finansowego może nałożyć 1 mln złotych kary na rosyjski koncern Acron.

Jeden z dzienników podaje dziś, że Komisja Nadzoru Finansowego podejrzewa zmowę przy zakupie akcji Azotów. Postępowanie dotyczy trzech firm powiązanych z Acronem. Mogli oni też nie dopełnić obowiązków informacyjnych związanych z posiadaniem akcji Azotów.

W ocenie poseł Gabrieli Masłowskiej kara, jaką może otrzymać Acron jest zbyt niska. Poseł zwraca także uwagę na propozycje PiS-u w sprawie Azotów.

Złożyliśmy propozycję konkretnych rozwiązań, które pozwoliłyby odzyskać kontrolę kapitałową nad wielką syntezą chemiczną. Proponowaliśmy podniesienie kapitału zakładowego i objęcie, po cenach nominalnych, kolejnych akcji przez Skarb Państwa, bez możliwości odsprzedaży i bez możliwości wypłaty dywidendy – powiedziała poseł Gabriela Masłowska.

Poseł Małgorzata Sadurska z PiS uważa, że cały proceder trwa zbyt długo i stanowi zagrożenie dla polskiego przemysłu chemicznego.

Dziwimy się, że aż dwa lata zajęło Skarbowi Państwa przyglądanie się temu, co dzieje się w Grupie Azoty i wyciąganie w tym zakresie stosownych stanowisk. Od dwóch lat mówiliśmy, że brak działania ze strony Skarbu Państwa pozwoli na brutalne wejście rosyjskiego kapitału w polską spółkę chemiczną – mówiła poseł Małgorzata Sadurska.

Nieprawidłowości przy zakupie akcji Azotów wyszły na jaw, gdy 11 czerwca Acron ujawnił, że przejął kolejne akcje polskiej spółki i posiada ich już ponad 20 proc.

RIRM

drukuj