KNF będzie miała szersze uprawnienia?

Komisja Nadzoru Finansowego będzie miała nowe uprawnienia, m.in. do nakładania miliardowych kar na instytucje finansowe. Takie możliwości przewiduje nowela ustaw dot. działalności banków, towarzystw ubezpieczeniowych czy funduszy inwestycyjnych. Zmiany mają dostosować polskie regulacje do wymogów Unii Europejskiej. O sprawie napisał dziś „Dziennik Gazeta Prawna”.

Projekt zawiera również zapisy o wzmocnieniu pozycji Komisji Nadzoru Finansowego w stosunku instytucji finansowych. Nadzór będzie mógł karać za niewypełnianie tzw. zobowiązań inwestorskich.

Poseł Gabriela Masłowska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych, nie ma wątpliwości co do potrzeby zmian i uskutecznienia działań KNF.

– Rynek finansowy, ubezpieczeniowy, bankowy – odgrywają dzisiaj ogromna rolę w świecie dla funkcjonowania gospodarki, dla życia obywateli. Nie mniej jednak, na tyle, na ile ma wpływ, na tyle niesie z sobą różne zagrożenia. Osobiście uważam, że dotychczasowy nadzór ze strony Komisji Nadzoru Finansowego nad tym sektorem nie jest dostateczny. W wielu przypadkach jest mało skuteczny lub opóźniony, dlatego nowe instrumenty, które wprowadzi ta ustawa, zwiększające możliwość kontroli i inne towarzyszące temu sankcje, po prostu uważam za uzasadnione. Będziemy pracować nad tym projektem tak, aby przyniósł jak najwięcej korzyści dla wszystkich podmiotów gospodarczych – zaznaczyła Gabriela Masłowska.

Bankowcy mają obawy co do maksymalnej wysokość kary. W niektórych przypadkach sankcje mogą sięgnąć nawet miliardów złotych i oznaczać równowartość całej inwestycji.

Komisja Nadzoru Finansowego odpowiada, że chce zwiększenia efektywności środków nadzorczych, w trosce o bezpieczeństwo całego sektora finansowego, a także klientów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl