KNF: dotąd ponad 1 mld zł z podatku bankowego

Przez pierwsze cztery miesiące obowiązywania tzw. podatku bankowego placówki komercyjne zapłaciły 1 mld 173  mln zł – poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego.

Komisja oparła dane na ankiecie, którą wcześniej wysłała do banków. Udział aktywów banków płacących podatek w aktywach sektora wynosi 25 proc. – informuje KNF.

Komisja zwraca uwagę, że miesięczne zmiany w wielkości tego podatku są nieznaczne. W lutym bieżącego roku podmioty zapłaciły 304 mln zł, w marcu 300,6 mln zł, w kwietniu 283,7 mln zł, a w maju 284 mln zł.

Politycy nie ukrywają, że wpływy są mniejsze od oczekiwanych. Senator Grzegorz Bierecki zapowiada, że rząd będzie przyglądał się ściągalności tego podatku.

– To są pierwsze miesiące funkcjonowania tego podatku. Uczą się jego funkcjonowania zarówno banki, jak i aparat skarbowy. Co istotne, nie ma w tym roku zagrożenia dla wykonania budżetu państwa. Przychody są z innych podatków, z innych tytułów, także wpłaty z Narodowego Banku Polskiego są znakomite. Nie ma obaw o wykonanie tegorocznego budżetu, natomiast jeśli będzie potrzeba poprawienia jakichś elementów tej ustawy o podatku bankowym, to oczywiście na pewno Sejm i Senat zrobią to szybko – mówi Grzegorz Bierecki.

Senator zauważył, że wpływ na wysokość podatku może mieć także fakt, iż wiele banków zdecydowało się na wdrożenie programów naprawczych. To stanowi m.in. podstawę do zaniechania płacenia daniny.

Ustawa o podatku bankowym obowiązuje od lutego 2016 r. Przewiduje, że m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe będą obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl