KE ograniczy unikanie podatków przez międzynarodowe koncerny?

Komisja Europejska chce ograniczyć masowe praktyki unikania podatków przez międzynarodowe koncerny. Dziś unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych oraz podatków i ceł przedstawi pakiet rozwiązań.

Chodzi o wykorzystywanie różnic prawnych między państwami Unii Europejskiej, które pozwalają firmom na unikanie płatności.

Dziennik „Rzeczpospolita” podał, że główna propozycja zakłada, iż podatek płacony jest tam, gdzie powstaje dochód. Druga dyrektywa zmusi firmy do ujawniania organom administracyjnym swoich płatności podatkowych z rozbiciem na wszystkie kraje UE.

Poseł Gabriela Masłowska, wiceszefowa Komisji Finansów Publicznych, mówi, że działania KE są wyczekiwane, musimy jednak poczekać na efekty. Poseł podkreśla, że Unia kilkakrotnie próbowała rozwiązać ten problem.

­- To są zmiany konieczne dlatego, że dzisiaj wiadomo, iż podatki są podstawowym źródłem wpływów budżetowych, i każde państwo chce, żeby zwiększać te wpływy budżetowe nie przebierając w środkach. Niestety nie ma tu solidarności, nawet wśród krajów UE, gdzie pewne ustalenia i porozumienia między państwami skończyły się niczym, ponieważ państwa – nawet te silniejsze, które nie muszą tego robić – ściągają podatników atrakcyjniejszymi warunkami. I tu chodzi nie tylko o stawki podatkowe, ale i inne preferencje przy tym stosowane. Jest to krok pożądany, ale czy będzie skuteczny? Musimy poczekać na konkretne efekty wdrożenia tej dyrektywy – wyjaśnia poseł.

RIRM

drukuj