Komisja finansów zajmie się opłatami za usługi bankowe

Sejmowa komisja finansów zajmie się sprawą nieuzasadnionego podnoszenia opłat przez banki. Przedstawiciele instytucji finansowych najprawdopodobniej chcą przerzucić koszty podatku bankowego na klientów. Przewodniczący komisji poseł Andrzej Jaworski, zapowiedział, że na posiedzenie komisji zostaną zaproszeni przedstawiciele banków.

Zmianę taryf i opłat ogłosił ostatnio PKO BP, którego większościowym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Klienci zapłacą więcej m.in. za korzystanie z bankomatów. Wzrosną też opłaty warunkowe przy niektórych kontach,.

Wyższe marże kredytu hipotecznego wprowadził francuski Credit Agricole.

Poseł Wiesław Janczyk z sejmowej Komisji Finansów Publicznych spodziewał się, że banki będą chciały zrekompensować sobie koszty podatku. Ekspert zwraca jednak uwagę, że gospodarstwa domowe, które mają dzieci, otrzymają w ciągu roku 20 mld zł.

– Zostaną zasilone kwotami 500 zł na drugie i kolejne dziecko – co najmniej tymi kwotami – więc uważam, że jest ogromna dysproporcja w tym komunikacie, który jest kierowany publicznie, o tym, że dzieje się coś bardzo niestosownego. Jakie  są realne skutki tego działania? Z usług bankowych korzystamy dobrowolnie. Odwiedziłem placówkę banku i zachęcam mocno do tego, żeby odwiedzić bank, skontrolować opłaty, które są przypisane do naszego rachunku i wtedy będzie można się w znacznym stopniu asekurować przed takim nieuprawnionym obciążaniem naszego rachunku różnego rodzaju opłatami i prowizjami – podkreśla poseł Wiesław Janczyk.

Posiedzenie sejmowej komisji finansów planowane jest na luty. Oprócz przedstawicieli banków mają zostać zaproszone osoby z  Komisji Nadzoru Finansowego i UOKiK. Od lutego banki, ubezpieczyciele i firmy pożyczkowe mają co roku wpłacać do budżetu 0,44 proc. aktywów.

RIRM

drukuj