fot. sxc.hu

Podatek bankowy jednym ze źródeł finansowania projektów PiS

Podatek bankowy ma być jednym ze źródeł finansowania priorytetowych projektów Prawa i Sprawiedliwości – zapowiedziała kandydatka PiS na premiera Beata Szydło.

Podatek wyniósłby 0,39 proc. i przyniósłby 5 miliardów złotych wpływów do budżetu – dodała polityk.

– Nasza propozycja jest jasna, czytelna. Proponujemy, ażeby podatek bankowy, środki z tego podatku bankowego, które wpływały do budżetu, wsparły te prospołeczne projekty, programy – między innymi program wsparcia dla rodzin „500 zł na każde dziecko”. To jest jedno ze źródeł naszego finansowania. Obliczaliśmy i zaproponowaliśmy takie rozwiązanie. To jest projekt, który przygotowaliśmy, jak już wcześniej wspomniałam, wtedy, kiedy był podwyższany podatek VAT. Zaproponowaliśmy, żeby było to oprocentowanie od aktywów banków i wówczas szacowaliśmy, że do budżetu wpłynęłoby ok. 5 mld zł – powiedziała Beata Szydło.

Według wyliczeń partii, wsparcie finansowe dla rodzin będzie kosztować 22 mld zł.

PiS oprócz  programu rodzinnego proponuje, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł oraz obniżenie wieku emerytalnego. Pieniądze na te cele miałyby pochodzić z dodatkowych wpływów z VAT, uszczelnienia systemu podatkowego, opodatkowania hipermarketów i banków.

RIRM

drukuj