fot. PAP/Rafał Guz

P. Apel: Dzisiejsze aresztowanie to kolejny dowód na to, że KNF nie spełnia swojej roli

To kolejny dowód na to, że Komisja Nadzoru Finansowego nie spełnia swojej roli – stwierdził poseł Piotr Apel z Kukiz’15, odnosząc się do aresztowania byłego szefa KNF. 

CBA zatrzymało dziś w Warszawie kolejnego b. szefa KNF. Tym razem sprawa dotyczy nadzoru nad SKOK Wołomin w latach 2012-2014. Były szef KNF Andrzej J. i sześciu podległych mu urzędników, w tym b. wiceszef Komisji Wojciech K., w szczecińskiej prokuraturze mają usłyszeć zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze urzędniczym. Więcej można przeczytać [tutaj].

Poseł Piotr Apel mówi, że sprawa SKOK Wołomin jest kolejną, w której KNF nie zareagowała w odpowiedni sposób. Stąd potrzeba refleksji nad funkcjonowaniem tej instytucji.

Ostatnie dwa aresztowania pokazują, że to jest suma niekompetencji i złego konstruktu; konstruktu korupcjotwórczego, który został zapisany w ustawie. W związku z tym warto się zastanowić nad tą całą instytucją; czy warto utrzymać ją w takiej formie i czy w ogóle ona jest nam potrzebna. Czy tak naprawdę nie jest to tylko narzędzie do wyprowadzania i zarabiania pieniędzy czy do robienia przekrętów, skoro wygląda na to, że od 5 lat nie mieliśmy uczciwego szefa KNF – zaznacza Piotr Apel.

Według Prokuratury Krajowej, zatrzymane dziś osoby miały dopuścić się niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w wielkich rozmiarach na szkodę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i depozytariuszy.

27 listopada CBA zatrzymało natomiast b. szefa KNF Marka Ch. Usłyszał on zarzut przekroczenia uprawnień w związku z rozmową z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim. Podejrzany nie przyznał się do winy. Dziś jego obrona przesłała do katowickiego sądu zażalenie na jego aresztowanie.

RIRM

drukuj