Min. Tchórzewski zaapelował do spółek energetycznych o jak najniższe ceny za prąd

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zwróci się do rad nadzorczych spółek energetycznych, by ceny za prąd były jak najniższe. Niewykluczone, że od nowego roku rachunki mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Resort energii zapowiedział już, że gospodarstwa domowe dostaną rekompensaty.

Od nowego roku czeka nas podwyżka za prąd, nawet o 30 procent. Taka informacja pojawiła się po propozycjach cen firm dostarczających energię elektryczną. Minister energii Krzysztof Tchórzewski uspokaja i zaznacza, że przede wszystkim należy odróżnić cenę energii elektrycznej w hurcie oraz opłaty, które ponoszą odbiorcy.

– Brak odróżnienia tych dwóch wielkości prowadzi często w przestrzeni publicznej do błędnych wniosków, że rachunki wzrosną o 60-70 proc. To nie jest prawda – podkreśla Krzysztof Tchórzewski.

Cena energii elektrycznej jest tylko jedną ze składowych rachunku za energię elektryczną. A więc jej zmiana procentowa nie przekłada się na rachunek, który płaci odbiorca.

– Wynika to z tego, że w rachunku płaconym są jeszcze inne elementy: koszty dystrybucji, akcyza, VAT, który w rachunkach gospodarstw domowych jest kosztem gospodarstwa domowego, a w przedsiębiorstwach rozlicza się go całkowicie inaczej – dodaje minister energii.

Rachunki za prąd, które płacimy na co dzień, stanowią tylko 50 proc. całkowitych kosztów.

– Podając przykład: jeżeli cena energii wzrasta na przykład o 5 proc., to na rachunku odbiorcy o 2,5 proc. – wskazuje Krzysztof Tchórzewski.

Ponadto resort energii zapowiedział już rekompensaty dla gospodarstw domowych, tak, by ewentualna podwyżka nie była odczuwalna.

– Podejmujemy działania, żeby zmniejszyć te skutki i dla rodzin, i dla małych i średnich przedsiębiorstw, stąd ta praca nad rekompensatami – mówi Krzysztof Tchórzewski.

Dopłaty dla indywidualnych odbiorców energii będą kosztować państwo około 2 mld zł. Drugie tyle zostanie przeznaczone dla małych i średnich firm. Obecnie nie wiadomo jeszcze, ile będziemy płacić za energię. Dopiero w połowie grudnia urząd regulacji energetyki odniesie się do wniosków składanych przez spółki dostarczające energię. Minister Tchórzewski poinformował jednak, że zwróci się do nich o przeprowadzenie audytu kosztów, tak by ceny za energię były jak najniższe.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl