fot. flickr.com

Można już składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego

Rusza dziś nabór wniosków o zwrot podatku akcyzowego. Podstawą do wypłacenia środków są faktury i prawidłowo wypełniony wniosek.

https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL/status/1289185697274843136

Zwrot podatku akcyzowego dotyczy producentów rolnych – wskazał wójt gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz.

– Czyli osoby fizyczne, prawne, inne jednostki organizacyjne, nie posiadające osobowości prawnej. Te podmioty mogą występować  o zwrot podatku akcyzowego. I o ten zwrot występują dwukrotnie, w dwóch okresach rocznie – powiedział Zbigniew Mackiewicz.

Pierwszy okres minął z końcem lutego. Od dziś każdy rolnik może rozliczyć olej napędowy zakupiony między 1 lutego a 31 lipca bieżącego roku. Stawka jest odgórnie ustalona.

– Złotówka za 1 litr oleju napędowego, tutaj bardzo ważne – to nie może być benzyna, to musi być olej napędowy – podkreślił Marcin Kozielski z Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.

I trzeba mieścić się w obowiązujących limitach, to jest 100 złotych pomnożone przez ilość hektarów użytków rolnych, a w przypadku hodowców 30 złotych pomnożone przez średnią roczną liczbę dużych jednostek przeliczeniowych bydła. Zdaniem gospodarzy w obecnym czasie stawki powinny być wyższe.

– W okresie pandemii powinna być znaczenie zwiększona, ludzie ponoszą większe koszty w produkcji rolniczej – mówił Marian Hałko, właściciel gospodarstwa rolnego, hodowca krów mlecznych i bydła.

Jednak w dobie kryzysu każda złotówka jest ważna.

– Rolnicy po drogach publicznych niewiele uczęszczają, w większości to paliwo zużywane jest na ich gospodarstwie, w związku z czym jest możliwość zwrotu podatku akcyzowego – podkreślił wójt Zbigniew Mackiewicz.

Wniosek o zwrot podatku akcyzowego powinien trafić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów. Środki zostaną wypłacone do 30 października. Podstawą do ich wypłacenia są zebrane faktury oraz poprawnie wypełniony wniosek. Można go pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Rolnictwa [tutaj].

TV Trwam News

drukuj