fot. sxc.hu

Walka z szarą strefą

Od przyszłego roku może zacząć działać Centralny Rejestr Faktur, który ma pomóc w uszczelnieniu systemu podatkowego. Taki projekt zapowiedział wiceminister finansów Wiesław Jasiński.

Podczas konferencji „Przeciwdziałanie szarej strefie – wspólne działanie dla rozwoju Polski” wiceminister finansów zaznaczył, że potrzebne są szybkie i zdeterminowane decyzje organizacyjne.

Chodzi o pozbawienie oszustów możliwości osiągania korzyści kosztem budżetu; ograniczenie wyłudzenia zwrotu VAT; zwiększenie efektywności kontroli czy lepsze typowanie podmiotów do kontroli.

Poseł Janusz Szewczak, ekonomista mówi, że wprowadzenie Centralnego Rejestru Faktur a także szeregu innych rozwiązań jest konieczne.

– Rejestr faktur czy postulowany choćby rejestr kont bankowych, łatwość online wglądu przez służby skarbowe do takiego rejestru dawałaby szansę szybkiej reakcji nie w ciągu kilku miesięcy, bo wtedy już najczęściej dany podmiot wyłudzający vat w ogóle nie istnieje i do niego dotrzeć się nie da. Także są to rozwiązania absolutnie potrzebne i wskazane. Tutaj zaostrzenie kar z tego tytułu, wystawiania fałszywych faktur powinny być znaczące. Skala wyłudzeń podatku vat w Europie sięga blisko 200 miliardów Euro. To pokazuje, że nie jest to tylko problem Polski, ale w Polsce stało się to absolutne eldorado – zaznacza poseł Janusz Szewczak.

Centralny Rejestr Faktur jak dotąd funkcjonuje tylko w Portugalii.

RIRM

drukuj