fot. twitter.com

Premier M. Morawiecki: Chcemy zmniejszać klin podatkowy, w szczególności dla osób, które zarabiają mniej

Chcemy zmniejszać klin podatkowy, w szczególności dla tych osób, które zarabiają mniej od innych; krokiem w tym kierunku jest zmniejszenie stawki podatku PIT-u z 18 do 17 proc. – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek w Radiu Gdańsk premier Mateusz Morawiecki był pytany, czy jest szansa na kolejną obniżkę podatków – po zerowej stawce PIT do 26. roku życia i obniżeniu podatku PIT z 18 do 17 proc.

„Tak, jak najbardziej” – odpowiedział.

„Chcemy zmniejszyć klin podatkowy w szczególności dla tych osób, które mniej zarabiają od innych, czyli sprawiedliwy system podatkowy” – dodał.

„Ten program zakładający brak podatku PIT dla młodych to moje oczko w głowie. Ja bardzo bym sobie życzył, żeby wszyscy zostawali tutaj w Polsce, a jeśli ktoś wyjeżdża na pół roku, rok czy dwa, to – żeby po nabraniu doświadczenia w dojrzałych krajach zachodnich – wracał tutaj i zmieniał naszą polską rzeczywistość. Dlatego tak bardzo zależało mi na tym, żeby wdrożyć projekt zerowy PIT” – tłumaczył premier.

Podkreślił jednocześnie, że „zmniejszenie PIT-u dla wszystkich z 18 do 17 proc. (…) to krok w kierunku obniżania klina podatkowego”.

„Podobnie zresztą wspomnę w przypadku podatku VAT – nasza zmiana matrycy podatku VAT też ma służyć temu, żeby żywność i artykuły pierwszej potrzeby były tańsze, ponieważ równamy ogromną większość tych artykułów w dół” – mówił.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzająca „zerowy PIT” dla osób do 26. roku życia, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w ubiegłym tygodniu. Z kolei piątek do Sejmu wpłynął rządowy projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada m.in. obniżenie PIT z 18 do 17 proc. oraz co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Przewidziane w nim rozwiązania mają wejść w życie 1 października br.

Obie propozycje są częścią przedstawionej pod koniec lutego tzw. piątki Kaczyńskiego. Obejmowała ona również rozszerzenie programu „500 plus”, wypłatę trzynastej emerytury oraz przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych – przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

PAP/RIRM

drukuj