fot. flickr.com

Poniedziałek jest ostatnim dniem na złożenie oświadczenia ws. cen energii

Firmy i instytucje, które dalej chcą korzystać z obniżonych cen energii muszą się spieszyć. Tylko do dziś można złożyć oświadczenie, które zapewni korzystanie z zamrożonych cen energii również w drugiej połowie tego roku. Z takiego obowiązku zwolnione są jedynie gospodarstwa domowe.

Przedsiębiorstwa energetyczne tylko do dziś przyjmują oświadczenie dotyczące utrzymania cen prądu na poziomie z końca czerwca 2018 roku. Niższe ceny energii bezwarunkowo mają jedynie zapewnione gospodarstwa domowe

– Tak zwana ustawa prądowa wprowadziła obowiązek, żeby odbiorcy końcowi: mikro i mali przedsiębiorcy, szpitale, jednostki samorządu terytorialnego, wszystkie jednostki finansów publicznych, złożyły oświadczenie – podkreśla Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Forma oświadczenia ma konkretny powód.

– Tym oświadczeniem odbiorcy końcowi potwierdzają, że są kwalifikowani w danym momencie, ponieważ z urzędu nie wiemy, które przedsiębiorstwo jest jak duże i do czego się kwalifikuje – wskazuje minister energii.

Obniżka nie dotyczy średnich i dużych przedsiębiorstw. Wymóg składania oświadczeń to wynik rozmów z Komisja Europejską. Wnioski można składać osobiście lub listownie. Firmy, które spóźnią się ze złożeniem oświadczenia będą płacić rachunki za energię elektryczną według normalnej taryfy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj