fot. twitter.com/MinEnergii

Związkowcy JSW zapowiadają pikietę przed Ministerstwem Energii

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej wydali odezwę do załogi spółki przed planowaną na poniedziałek pikietą przed Ministerstwem Energii w Warszawie. Protestują m.in. przeciwko zmianom w zarządzie. Decyzją rady nadzorczej JSW – stanowiska straciło już dwóch wiceprezesów. 

Związkowcy powołali sztab protestacyjno-strajkowy i zapowiedzieli protesty. Ich zdaniem zmiany w zarządzie są nieuzasadnione i mają służyć „wyprowadzeniu” pieniędzy ze spółki.

W odezwie zażądali też m.in. przeniesienia nadzoru właścicielskiego nad Jastrzębską Spółką Węglową z ministra energii bezpośrednio pod premiera oraz odwołania członków rady nadzorczej nominowanych przez ministra Krzysztofa Tchórzewskiego.

Odezwę podpisali szefowie trzech działających w JSW związków. Pikieta to wyraz naszego sprzeciwu wobec destabilizacji firmy – powiedział przewodniczący „Solidarności” w Jastrzębskiej Spółce Węglowej Sławomir Kozłowski.

– Widzimy działania, które szkodzą firmie, działania, które wstrzymują jej rozwój. 2020 rok może być trudnym rokiem dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Sygnalizujemy, że trzeba podjąć niezbędne działania w celu przygotowania się do trudniejszej sytuacji rynkowej. Tak, jak było to w 2014 roku, tak i teraz nasze obawy i sygnały do nikogo nie docierają, wręcz przeciwnie. Działania, które są podjęte przez radę nadzorczą – uważam za przyzwoleniem Ministerstwa Energii – destabilizują firmę i szkodzą firmie. Znowu, tak jak w latach poprzednich, konsekwencje poniosą jej pracownicy, a nikt za tę firmę nie weźmie odpowiedzialności – mówił przewodniczący.

Kolejne posiedzenie rady nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, podczas którego mogą zapaść dalsze decyzje personalne, zaplanowano na 21 stycznia w Warszawie. Równolegle przed Ministerstwem Energii odbędzie się pikieta związków.

Według związkowców minister energii „żąda od prezesa JSW Daniela Ozona 1,5 mld zł na pokrycie kosztów budowy elektrowni w Ostrołęce”.

Minister energii i przewodnicząca rady nadzorczej zdementowali informacje o możliwości przeznaczenia środków z funduszu stabilizacyjnego Jastrzębskiej Spółki Węglowej na wsparcie tej inwestycji. Tym zapewnieniom nie wierzą związkowcy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl