fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Rekordowy ruch turystyczny w Małopolsce

W ubiegłym roku województwo małopolskie odwiedziło blisko 17 mln turystów. To rekord. Wszystko wskazuje na to, że liczba ta będzie rosła.

Na rekordowy ruch turystyczny zanotowany w woj. małopolskim wpływ ma przede wszystkim atrakcyjność regionu – wskazał wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

– Małopolska jest najpiękniejszym regionem. To wiemy wszyscy. To kulturowa stolica Polski, ale przede wszystkim nowoczesna infrastruktura i świetnie oceniana oferta turystyczna ze względu na jakość, dostępność – zaznaczył Tomasz Urynowicz.

PKB na poziomie regionu wynosi 6 proc., w samym Krakowie – ok. 8 proc. To jak bardzo ważnym regionem jesteśmy w skali Polski potwierdza fakt, że w Polsce PKB z turystyki wynosi 5 proc. – akcentował wicemarszałek Urynowicz.

Najchętniej odwiedzanymi miejscami w województwie są: Kraków, Zakopane, Wieliczka oraz Oświęcim.

– Turyści do nas przyjeżdżają, turyści chcą być u nas. Natomiast my jako nowy zarząd chcielibyśmy się jeszcze bardziej dołożyć do tematu, żeby ta nasza Małopolska jeszcze bardziej była rozreklamowana – mówiła Anna Pieczarka, radna do sejmiku województwa małopolskiego.

Według przeprowadzonych badań w woj. małopolskim turyści najwyżej oceniają atrakcje, atmosferę, gościnność i gastronomię.

– W skali szkolnej od 1 do 5 Małopolska uzyskała średnią 4,14, tzn. 4 z plusem – wskazał dr Krzysztof Borkowski, kierownik projektu badań ruchu turystycznego.

Potencjał Małopolski służy także rozwojowi krakowskiego lotniska.

– Krakowskie lotnisko obsłużyło w 2018 roku prawie 6 mln 800 tys. pasażerów – to jest rekordowy wynik. Jest nam niezmiernie miło, że wpływamy pozytywnie na gospodarkę Małopolski i Krakowa, ale przede wszystkim nasze wyniki są zasługą potencjału Krakowa i Małopolski – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

O rozwoju krakowskiego lotniska świadczą nowe kierunki rejsów. To m.in. Dubaj i Jordania. W tym roku oferta będzie poszerzona m.in. o Chorwację, Rumunię i Gruzję. Łącznie to ponad 100 połączeń na 4 kontynenty.

TV Trwam News/RIRM

drukuj