fot. PAP/Grzegorz Momot

Rekordowa frekwencja turystyczna na spływie Dunajcem

Ponad 330 tysięcy turystów skorzystało w tym roku ze spływu przełomem Dunajca – to zupełny rekord frekwencji w historii spływu – ocenił prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich Jan Sienkiewicz.

W Sromowcach Niżnych flisacy w niedziele uroczyście zakończyli tegoroczny 184. sezon turystyczny na Dunajcu, który trwał od początku kwietnia.

„W porównaniu do ubiegłego roku tegoroczna frekwencja turystyczna była o 60 tys. osób większa. To najlepszy sezon pod względem frekwencji turystycznej. Poprzedni rekord padł w 2009 r., kiedy łodziami przez przełom Dunajca przewieźliśmy 290 tys. osób” – powiedział PAP Sienkiewicz.

Ocenił on, że wpływ na tak dobry sezon turystyczny miała nie tylko dobra pogoda, zwłaszcza w miesiącach wakacyjnych, ale duże znaczenie miała też kumulacja wypłat świadczeń „500 plus” oraz sytuacja ekonomiczna i polityczna na świecie, która sprawiła, że turyści chętniej wybierali krajowy wypoczynek wakacyjny.

„Niebagatelny wpływ na frekwencję turystyczną miały też Światowe Dni Młodzieży, bo z naszej atrakcji korzystały całe grupy pielgrzymów z różnych stron świata. W samym sierpniu ze spływu skorzystało ponad 100 tys. turystów” – mówił szef flisaków.

Oprócz Polaków, na spływie najwięcej było Niemców, Francuzów, Węgrów, Czechów i Słowaków. Pojawili się też goście z krajów arabskich.

Podczas sezonu po Dunajcu pływała flotylla 250 flisackich łodzi. Podczas spływu turyści z pokładu łodzi podziwiają przyrodę Pienin, płynąc meandrami Dunajca i słuchając opowieści flisaków.

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizuje spływy od 1934 roku, ale pierwsze turystyczne spływy organizowano tu już w połowie XIX wieku.

PAP/RIRM

drukuj