fot. TV Trwam

W. Bańka: W branży turystycznej Polska nie ma się czego wstydzić

Za granicą cenią sobie to, jak Polacy potrafią zadbać o turystę, ponieważ branża hotelowa jest u nas najwyższej klasy i potrafimy zaproponować gościom wiele atrakcji – powiedział w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam szef resortu sportu i turystyki Witold Bańka. Minister odniósł się także do odrzuconego wczoraj przez Sejm wniosku o odwołanie ministra środowiska prof. Jana Szyszki.

Za tydzień rusza akcja „Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny”, którą prowadzi Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jak wskazał Witold Bańka, kiedy w zeszłym roku uruchamialiśmy ten projekt, chcieliśmy rozeznać, jak zareaguje na niego szeroko pojęty rynek. Ten przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania – dodał.

W zeszłym roku zgłosiło się do nas ponad 400 partnerów, a ponad 60 tys. turystów skorzystało z tych propozycji, które kierowali do nich partnerzy, czyli hotele, agroturystyki, muzea, restauracje itd. Chcemy zachęcać naszych rodaków do tego, aby odkrywali piękno Polski nie tylko w tym sezonie „wysokim”, ale również w sezonie „niskim”, bo taka jest główna idea tego przedsięwzięcia – powiedział szef ministerstwa sportu i turystyki.

W tym roku odbędą się dwa weekendy z cyklu „Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny”. Pierwszy w dniach: 31 marca – 2 kwietnia, a drugi w październiku.

Jak zaznaczył Witold Bańka, turystyka jest coraz ważniejszą gałęzią polskiej gospodarki.

Turystyka to prawie 6 proc. polskiego PKB i te wskaźniki coraz bardziej rosną. Turystyka to tak naprawdę szeroko zakrojony biznes. Nie mamy się czego wstydzić, bo w Polsce powstaje wiele wysokiej klasy obiektów hotelowych. Baza noclegowa cały czas się zwiększa i profesjonalizuje. Bardzo mocno idziemy tutaj do przodu, co potwierdzają wskaźniki, ponieważ stale rośnie liczba turystów z zagranicy. (…) Za granicą stale jest podkreślane, że Polska jest gościnnym krajem, ale potrafiącym również zadbać o gościa – branże hotelarską mamy na najwyższym światowym poziomie – zaproponować mu wiele atrakcji – zaznaczył minister sportu i turystyki.

Witold Bańska odniósł się także do wczorajszych wydarzeń w Sejmie, gdzie opozycja przegrała głosowanie w sprawie zdymisjonowania ministra środowiska prof. Jana Szyszki.

Spodziewałem się takiego wyniku głosowania. Świętym prawem opozycji jest tego rodzaju wnioski składać, aczkolwiek wiadomym było, że ten wniosek jest absolutnie skazany na porażkę. Prof. Jan Szyszko jest bardzo dobrym ministrem, twardo broniącym polskiej racji stanu i polskich interesów. (…) Była to kolejna próba wywołania politycznej awantury utworzonej przez opozycję. Skończyła się jednak tak, jak się tego spodziewaliśmy, czyli odrzuceniem tego kuriozalnego wniosku – zaznaczył minister sportu i turystyki.

 

RIRM

drukuj