fot. PAP/Andrzej Grygiel

Plan restrukturyzacji KHW – potrzeba 700 mln zł

Katowicki Holding Węglowy potrzebuje ok. 700 mln zł, a nie od 300 mln do 500 mln zł. jak wcześniej przewidywano. Wkrótce mają zapaść decyzje o planie restrukturyzacji – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Wiceszef resortu energii odpowiadał dziś w Sejmie na pytanie posłów ws. postępów w restrukturyzacji górnictwa.

Tobiszowski poinformował, że rozważany jest udział w procesie restrukturyzacji holdingu trzeciego podmiotu, oprócz koncernu energetycznego Enea oraz katowickiego Węglokoksu.

W najbliższych tygodniach mają również zapaść decyzje, czy nastąpi dokapitalizowanie Katowickiego Holdingu Węglowego czy też – z wykorzystaniem aktywów holdingu – powstanie nowa spółka z udziałem inwestorów – wskazał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

W przyszłym tygodniu będzie zaprezentowany uaktualniony biznesplan i cały proces rozmów ze stroną bankową, bowiem tu też mamy stronę finansową. Tu też mamy podobną sytuację do Polskiej Grupy Górniczej, gdzie właściwie wszystkie aktywa kopalni są zastawione, mamy problemy z płynnością, chociaż do tej pory holding się wywiązywał ze wszystkich należności płacowych. Mamy również przesuwane wypłaty otoczeniu firm prywatnych, które funkcjonują przy Katowickim Holdingu Węglowym, ale myślę, że do dwóch tygodni będzie wiadomo czy będzie to dokapitalizowanie czy powołanie nowej spółki – powiedział Grzegorz Tobiszowski.

Skumulowana strata KHW od 2011 r. to prawie 1,5 mld zł – na minusie są kopalnie Murcki-Staszic i Wujek. Zgodnie z wnioskami z audytu, miałoby nastąpić połączenie ze sobą niektórych kopalń holdingu, by docelowo z czterech pozostały dwie – Mysłowice-Wesoła i Murcki-Staszic.

RIRM

drukuj