fot. M. Austyn/Nasz Dziennik

Ruda Śląska: II Bieg Pamięci Górników

Około 200 osób wzięło w niedzielę udział w II Biegu Pamięci Górników w Rudzie Śląskiej. Dochód z tej charytatywnej imprezy zostanie przekazany na pomoc podopiecznym Fundacji Rodzin Górniczych.

Uczestnicy biegu wystartowali przed południem przy pomniku kopalni w Halembie, natomiast meta znajdowała się na stadionie GKS Grunwald. Bardziej niż wynik sportowy liczyła się integracja wokół idei upamiętnienia ofiar pracy w kopalniach i solidarność z ich rodzinami.

„Myślę, że coraz większa moda ma aktywność, na zdrowy styl życia, dbanie o siebie, pozwalają, by takie akcje miały skuteczną formę, a jednocześnie mogły nieść jakieś przesłanie” – powiedział współorganizator biegu Michał Smyka.

Bieg miał charakter otwarty. Mogli w nim uczestniczyć zarówno amatorzy, jak i osoby zrzeszone w klubach sportowych. Uczestnicy biegli na dystansach 5 oraz 10 km. Dla dzieci zorganizowano biegi na 400 i 800 m. W imprezie uczestniczyli także amatorzy nordic walking.

Pieniądze z wpisowego i inne środki zebrane podczas imprezy – biegowi towarzyszył też rodzinny piknik z występami artystycznymi oraz licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych – zasilą FRG.

„Bardzo się cieszę, że właśnie na sportowo czcimy pamięć górników. To jednoczenie ludzi w obliczu tragedii, a przy okazji można przekazać pewne środki dla ofiar, przede wszystkim dla dzieci, które wychowują się bez ojca” – powiedziała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Fundacja Rodzin Górniczych, która zorganizowała bieg, została założona w 1997 roku. Na co dzień niesie pomoc wdowom, sierotom, inwalidom i rodzinom górniczym. Z pomocy fundacji skorzystało już ponad 5 tys. rodzin, na których rzecz przekazano 24 mln zł – w postaci stypendiów dla dzieci oraz pomocy finansowej na leczenie i rehabilitację.

PAP/RIRM

drukuj