fot. flickr.com

ARP poinformowała, że popyt na węgiel zmierza ku największemu rocznemu spadkowi od czasów II wojny światowej

Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że sytuacja na rynku węgla w maju pokazała, że popyt na ten surowiec zmierza ku największemu rocznemu spadkowi od czasów II wojny światowej.

Taki wniosek płynie z przeprowadzonego przez Agencję Rozwoju Przemysłu comiesięcznego podsumowania przeglądu publikacji prasowych dotyczących branży.

ARP wskazuje, że okres kwarantanny w wyniku rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa w krajach będących największymi producentami i eksporterami przyśpieszył proces spadku popytu na węgiel. Pandemia była katalizatorem negatywnych dla rynku węgla trendów – ocenił wice naczelny portalu branżowego Energetyka24 redaktor Jakub Wiech.

– Wypieranie energetyki jądrowej, zwłaszcza w Europie, przez tańszą energetykę gazową m.in. ze względu na bardzo niskie ceny gazu notowane w ubiegłym roku oraz z uwagi na podwyższenie cen opłat emisyjnych. Pod tym względem możemy powiedzieć, że pandemia posłużyła jako katalizator dla pewnych procesów i postawiła rynek węgla w bardzo złej sytuacji, nadwyrężyła moce wielu spółek. Tego surowca jest teraz na rynkach bardzo dużo i nie wiadomo tak naprawdę, kiedy poziomy cen surowca wrócą do poziomów sprzed pandemii – wskazał Jakub Wiech.

Katowicka Agencja Rozwoju Przemysłu zaznacza jednocześnie, że żaden kryzys nie trwa wiecznie i każde załamanie gospodarcze ma swój kres. Dodatkowo ARP wskazuje, że duży wpływ na rynek węgla miała sytuacja w Chinach w pierwszym kwartale tego roku, gdy w wielu zakładach wstrzymano produkcję. Chiny są największym konsumentem węgla na świecie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl