fot. PAP/EPA

Bieńkowska zablokuje podatek od hipermarketów?

Była wicepremier rządu PO-PSL Elżbieta Bieńkowska, która pełni funkcję unijnego Komisarza ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, może zablokować podatek od sklepów wielkopowierzchniowych przyjęty przez polski Sejm. Według doniesień portalu Money.pl na wsparcie Bieńkowskiej mogą liczyć zagraniczne koncerny handlowe.

Pod koniec czerwca Elżbieta Bieńkowska spotkała się z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji, która reprezentuje interesy zagranicznych koncernów handlowych działających w Polsce. W spotkaniu  uczestniczył też znany prawnik zajmujący się prawem konkurencji. Tematem rozmowy miał być przygotowywany przeciwko Polsce  pozew do europejskiego urzędu do spraw konkurencji.

Miałby on rozstrzygnąć czy nowy podatek jest zgodny z prawem wspólnotowym. Interwencja Bieńkowskiej mogłaby przyspieszyć wszczęcie postępowania przeciwko Warszawie i zapewnić zagranicznym koncernom wygraną. Najbliższe otoczenie polityk ani nie potwierdziło, ani nie zaprzeczyło, że do takiego spotkania doszło.

Według uchwalonej wczoraj przez Sejm ustawy nowy podatek ma objąć sieci, które osiągają miesięczne obroty powyżej 17 mln zł. Zapłacą od nich 0,8 proc. podatku. Gdy ich obroty przekroczą 170 mln miesięcznie stawka podatku wzrośnie do 1,4 proc. Zagraniczne koncerny liczą, że uda się im zablokować lub ograniczyć wprowadzenie nowej daniny tak jak to miało miejsce na Węgrzech.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj