Bruksela: Dziś kolejne wysłuchanie Polski w ramach procedury z art.7 traktatu UE

W Brukseli ministrowie ds. europejskich przeprowadzą trzecie wysłuchanie Polski w ramach prowadzonej od grudnia 2017 r. procedury z art. 7 unijnego traktatu. Wysłuchanie rozpocznie się ok. godziny 15.00.        

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że podczas wysłuchania nie zapowie wycofania się Komisji ze złożonej do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Frans Timmermans dodał, że nowela ustawy o SN wciąż nie jest obowiązującym prawem, ponieważ nie podpisał jej jeszcze prezydent Andrzej Duda.

Na pytanie o następny krok KE, gdy polski prezydent podpisze ustawę, odpowiedział: „Zobaczymy. Oczywiście cieszymy się, że kraj członkowski wdraża orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE”. Jak wskazał, „to powinno być normalne”.

Ubolewam, jeżeli chodzi o wypowiedź Fransa Timmermansa, ponieważ mamy tu do czynienia z twardą polityką bez racjonalności. Polska wywiązała się ze wszystkich zaleceń, jakie dotyczyły decyzji TSUE. Każdy z nas liczył, że TSUE po ostatniej nowelizacji ustawy o SN przyjmie te zmiany i temat zostanie zamknięty. Rozpoczyna się twarda kampania wyborcza i Frans Timmermans chce wygrać za wszelką cenę wyścig o fotel szefa KE – mówił Jan Mosiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas wysłuchania Polskę reprezentować będzie wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański. Polityk powiedział, że tocząca się procedura z art. 7 unijnego traktatu wobec Polski powinna zmierzać ku końcowi.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl