fot. PAP/Radek Pietruszka

Szczyt Unia Europejska-Ameryka Łacińska i Karaiby

W Brukseli trwa szczyt Unia Europejska-Ameryka Łacińska i Karaiby. Przed rozpoczęciem obrad premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że będzie bronił interesów polskich rolników i zasad w handlu międzynarodowym.

Premier Mateusz Morawiecki na briefingu prasowym podkreślał, że szczyt Unia Europejska-Ameryka Łacińska i Karaiby jest ważny pod względem gospodarczym. Przypomniał, iż z tym regionem mamy wiele wspólnych interesów w dziedzinie surowców mineralnych.

Jednocześnie Komisja Europejska dąży do zakończenia jeszcze w tym roku negocjacji ws. umowy handlowej Unii Europejskiej z państwami Mercosuru, czyli Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem. Szef rządu wskazał na braki wstępnego porozumienia w tej sprawie i zapowiedział obronę interesów polskich rolników.

Nie może być tak, aby polscy producenci żywności, polscy rolnicy w jakikolwiek sposób mieli odpowiadać wyższymi wymogami, standardami, normami za swoje produkty w porównaniu do producentów z Ameryki Łacińskiej czy z innych kierunków świata. W tym kontekście umowa handlowa pomiędzy Unią Europejską a krajami Ameryki Łacińskiej wymaga bardzo dużo pracy. Będziemy bardzo mocno stawiali nacisk na to, aby polscy rolnicy, polski sektor rolny był zwycięzcą, a nie poszkodowanym –  powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu poinformował, że przedmiotem obrad w Brukseli będą też tematy polityczne. Zapowiedział, że będzie mówił o konieczności przeciwstawienia się kolonialnej polityce Rosji. Zwrócił uwagę, że historycznie państwa Ameryki Południowej powinny rozumieć cierpienie wynikające z kolonializmu. Nie może być zgody na łamanie prawa międzynarodowego –  podkreślił. Dodał, że ci, którzy łamią prawo międzynarodowe, powinni być wykluczeni ze wspólnoty międzynarodowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl