fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Od przyszłego roku powstanie instytucja Rzecznika Praw Podatnika

Rzecznik Praw Podatnika – nowa instytucja, która pojawi się w przyszłym roku, czyli będzie działać razem z nową ordynacją podatkową. Podjęcie czynności przez Rzecznika będzie następować z urzędu lub na wniosek podatnika.

Rzecznik Praw Podatnika będzie wyłaniany w konkursie i wybierany na jednokrotną kadencję, która będzie trwała 6 lat. Będzie on praktycznie nieusuwalny. Ma pomagać zwykłym podatnikom. Obecnie podatnik z prośbą o informację może się zwrócić do Krajowej Informacji Podatkowej.

Widzimy potrzebę, żeby istniał pośrednik między podatnikiem a władzami skarbowymi. Nie wyklucza to, że Rzecznik Praw Podatnika będzie pomagał przedsiębiorcom. Uwzględniliśmy to w projekcie, ale podstawowym celem jest pomoc zwykłemu podatnikowi – powiedział Filip Świtała, wiceminister finansów.

Jest sporo sytuacji, w których podatnik potrzebuje pomocy, np. kwestia ulgi meldunkowej – dodał wiceminister finansów.

– W sytuacji gdy ktoś nie jest doświadczony w prawie podatkowym, przypuśćmy że dokonuje jakiejś transakcji raz w życiu, np. nabywa lub zbywa nieruchomość, to ktoś taki jak Rzecznik będzie pomocnyzwrócił uwagę Filip Świtała.

Rzecznik Praw Podatnika miałby być także recenzentem stosowania i stanowienia prawa podatkowego.

– Żeby to był ktoś, kto będzie w sposób profesjonalny zwracał ministrowi finansów uwagę na to, że coś niewłaściwie funkcjonuje, np. władze skarbowe źle stosują prawo, że jest niewłaściwie prowadzone postępowanie; żeby był ktoś, kto na wczesnym etapie – zbierając informacje na rynku – poinformuje Ministerstwo Finansów o problemie i żebyśmy mogli we właściwy sposób zareagować – zaznaczył wiceminister finansów.

Rzecznik Praw Podatnika miałby mieć w każdym województwie swojego zastępcę. Nowa instytucja ma zacząć działać razem z nową ordynacją podatkową. Wprowadzenie jej zaplanowano na 2020 rok.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl