Zmiany w kredytach konsumenckich

Resort Finansów chce wyłączenia kredytów i pożyczek hipotecznych z ustawy o kredycie konsumenckim.

Nowe regulacje dotyczące kredytów zaostrzą wymagania dotyczące kredytodawców i pośredników kredytowych. Prace nad projektem zmian w zakresie doradztwa oraz pośrednictwa na rynku kredytów hipotecznych mają na celu dostosowanie naszych przepisów do unijnych dyrektyw.

Europoseł i ekonomista Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę, że chodzi o to, by utrudnić dostęp do kredytów, szczególnie tych w walutach obcych, bo mamy problem z ich obsługą.

Nie ulega wątpliwości, że dostęp do kredytów hipotecznych w Polsce jest trudny, bo banki wymagają bardzo wysokich zabezpieczeń. Co więcej, oprocentowanie kredytu w Polsce ciągle jest wysokie, ponieważ od jakiegoś czasu mamy do czynienia z niską inflacją. Te kredyty i tak są trudno dostępne, ponieważ mamy do czynienia ze słabą obsługą kredytów pochodzących z lat wcześniejszych. Jak rozumiem, to prawo ma jeszcze utrudnić dostęp do tego rodzaju kredytów – powiedział europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych, założenia projektu mają być przyjęte przez Radę Ministrów w drugim kwartale 2015 roku.

 

 

RIRM

drukuj