fot. PAP/Jakub Kamiński

MS znowelizuje ustawę o notariacie; chodzi o walkę z lichwiarskimi pożyczkami

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział nowelizację ustawy o notariacie. W myśl projektu czynności notarialne będą nagrywane. Polityk wyjaśnił, że chodzi o zwalczenie lichwiarskich pożyczek, które doprowadzają wielu ludzi do tragedii. Niektórzy tracą nawet mieszkania.

Zbigniew Ziobro poinformował, że ok. 90 proc. postępowań prokuratorskich w tego typu sprawach kończy się albo odmową śledztwa, albo jego umorzeniem.

Według Ziobry skuteczną obroną dla Polaków będą zmiany prawa, w tym nagrywanie czynności notarialnych. Jest to pierwszy, ale nie ostatni krok w rozwiązaniu tego rodzaju patologii – mówił Zbigniew Ziobro.

– To jest artykuł 304, paragraf 2 Kodeksu karnego, który w sposób skuteczny – jestem o tym przekonany – pozwoli ścigać tego rodzaju zjawiska, ale niezależnie od zmian w zakresie prawa karnego (a one oczywiście na tym przepisie nie zostaną zakończone, jeżeli chodzi o nasze propozycje, to, jak wspomniałem, jest punkt wyjścia) też proponujemy rozwiązania w obszarze szeroko rozumianego prawa cywilnego, administracyjnego. Jednym z nich jest wypracowany projekt nowelizacji ustawy o notariacie, który zakłada nagrywanie, rejestrowanie czynności notarialnych tak, aby nie dochodziło do nadużyć przy okazji zawierania tego rodzaju czynności przez osoby nieuczciwe, czasami wręcz używania przemocy, bo i z takimi sytuacjami mamy miejsce – zaznaczył minister.

W Kodeksie karnym ma się pojawić też zapis o odpowiedzialności karnej od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla tego, kto oferuje lichwiarskie pożyczki, a potem żąda horrendalnych odsetek.

W czerwcu Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar opowiedział się za nagrywaniem czynności notarialnych w liście do Krajowej Rady Notarialnej.

RIRM

drukuj