fot. tv trwam

A. Glapiński dla „Sieci”: Za próbą uwikłania NBP w tzw. aferę KNF stoją siły, które chcą jak najszybciej wprowadzić Polskę do strefy euro

Za próbą uwikłania NBP w tzw. aferę KNF stoją siły, które chcą wprowadzić Polskę do strefy euro. Tak uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, o czym powiedział w wywiadzie dla tygodnika „Sieci”.

– Ktoś jednak dał sygnał, by sprawę KNF rzucić na stół właśnie teraz siedem miesięcy po nagraniu – powiedział prezes NBP w wywiadzie udzielonym tygodnikowi.

Zdaniem Adama Glapińskiego wejście Polski do strefy euro ma zapewnić obecnej opozycji powrót do władzy         na trwałe. Jednak, jak wskazał, bez zmiany prezesa NBP nie będzie to ani łatwe, ani szybkie, stąd atak na tą instytucję. Adam Glapiński przypomniał, że wejście do strefy euro to jeden z priorytetów programu partii opozycyjnych.

Europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk uważa, że w obliczu tych planów kierownictwo NBP jest z pewnością niewygodne dla opozycji.

– Gdyby ktokolwiek chciał podejmować decyzję o wejściu Polski do strefy euro to konieczna byłaby zmiana ustawy o Narodowym Banku Polskim, a zapewne niesprzyjający tej zmianie prezes byłby ogromną przeszkodą. Wśród partii opozycyjnych słychać takie pokrzykiwania, że Polska powinna wejść do tej strefy, że leży to w naszym interesie, że byśmy byli przy stole. Mówi to zarówno Grzegorz Schetyna, jaki i pani. Nie wątpliwe na straży tego, że Polska będzie posługiwała się jeszcze w dalekiej przyszłości swoją walutą, stoi przede wszystkim większość sejmowa, Prawo i Sprawiedliwość na pewno, ale także i prezes Narodowego Banku Polskiego – akcentuje europoseł.

W wywiadzie dla „Sieci” prezes NBP Adam Glapiński mówił też o zagrożeniach związanych z wejściem Polski do strefy euro. Jego zdaniem spowoduje to, że „prawie całkowicie stracimy suwerenność polityki finansowej, a całkowicie monetarnej”.

RIRM

drukuj