fot. PAP/EPA

W. Waszczykowski przedstawi dziś założenia polskiej polityki zagranicznej w 2017 r.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przedstawi dziś na posiedzeniu rządu założenia polskiej polityki zagranicznej w 2017 r. W sprawozdaniu szef polskiej dyplomacji ma opisać sytuację międzynarodową i zaprezentować katalog działań, które Rada Ministrów może podjąć.

Poseł Arkadiusz Mularczyk z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych stwierdził, że kluczową kwestią jest zapewnienie Polsce i Europie bezpieczeństwa.

Parlamentarzysta zwraca uwagę także na budowanie lokalnych i regionalnych sojuszy. Ważną kwestią ponadto będzie współpraca m.in. z Białorusią i Ukrainą – dodaje.

– Przez ostatnie lata Polska zmierzała do jądra Unii Europejskiej. Kiedy teraz tu jesteśmy, to musimy budować także silne i strategiczne sojusze regionalne. To następuje i w tym kierunku będzie nadal zmierzała polityka Polski. Budowa sojuszy regionalnych będzie wiązała się z budową infrastruktury drogowej, kolejowej, a także pobudzaniem dobrej relacji i kontaktów w krajach południowo-wschodniej Unii Europejskiej, gdzie te kontakty były przez lata zaniedbane. Ważna w tym roku będzie również współpraca z Ukrainą i Białorusią oraz utrzymywanie pewnych kanałów komunikacji z Rosją – wskazuje Arkadiusz Mularczyk.

Ministrowie na dzisiejszym posiedzeniu rządu omówią także propozycje zmian w prawie geologicznym i górniczym.

Rada Ministrów zbierze się w południe.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj