fot. twitter.com

MON: konsultacje projektu dot. odbierania stopni wojskowych

W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają konsultacje projektu dotyczącego odebrania stopni wojskowych. Jego przygotowanie zapowiedział szef resortu, minister Antoni Macierewicz.    

Według założeń degradacja będzie możliwa w stosunku do żołnierzy nie będących w czynnej służbie, a także pośmiertnie.

Szef resortu obrony będzie mógł wszcząć procedurę w trzech przypadkach. Chodzi o utratę wymaganych wartości moralnych, służbę na rzecz totalitarnego państwa oraz czyn, który uwłacza godności żołnierza RP.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, podkreśla, że w wielu przypadkach będzie to wyraźne wskazanie, że nie można honorować tych, którzy sprzeniewierzali się polskiej racji stanu.

– Pragnę wyrazić radość, że Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad przepisami, które umożliwiłyby zdegradowanie żołnierzy służących Wojsku Polskiemu w czasach PRL, ale tylko tych, których służba była służbą nie Polsce, ale sowieckiemu okupantowi.  Wbrew pozorom – da się to oddzielić. Śp. gen. Ryszard Kukliński mówił, że najbardziej antykomunistyczną strukturą, jaką znał PRL był Sztab Generalny Ludowego Wojska Polskiego. Nawet na szczytach wojskowej hierarchii znajdowało się mnóstwo patriotów, ale byli też generałowie, tacy jak Jaruzelski, którzy byli sowieckimi namiestnikami w Polsce i robili wszystko, aby – nawet przelewając krew Polaków – zaprowadzać tutaj moskiewskie porządki – powiedział dr Jerzy Bukowski.

Najprawdopodobniej pierwszymi żołnierzami, którzy stracą stopnie generalskie na mocy nowych przepisów będą Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak.

RIRM

drukuj