Szef MZ przedstawi informacje o sytuacji w CZD

Po południu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawi informację na temat aktualnej sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Wysłuchają jej posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia, która rozpocznie się o godz. 15.00. 

W Centrum Zdrowia Dziecka od ośmiu dni trwa strajk pielęgniarek. Fiaskiem zakończyły się dotychczasowe negocjacje z władzami szpitala. Siostry domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy. Protest pogarsza sytuację zadłużonego Centrum.

Sytuacja w placówce, ze względu na jej charakter, jest bardzo złożona prawnie i administracyjnie – mówi dr hab. n. med. Szczepan Cofta, internista i pulmonolog. Specjalista zwraca uwagę m.in. na bardzo rzadkie zdarzenie – pielęgniarki odeszły od łóżek chorych.

– Ten problem pielęgniarski, który się nawarstwiał od lat, jest taką miną zastawioną przez nieroztropnych poprzedników (przez kilkanaście lat) dla obecnie sprawujących władzę (…). Tego problemu nie można rozwiązać z dnia na dzień. To kwestia, którą da się rozwiązać pewnie po 10 czy 15 latach. Na pewno panie pielęgniarki będą chciały więcej zarabiać, bo to jest nieuniknione. Już te regulacje, które zostały przyjęte ostatnio, te wyższe zarobki jakoś, choć w niewielkiej części, przewidują. Fakt opuszczenia pacjentów przez personel pielęgniarski Centrum Zdrowia Dziecka wydaje się groźnym precedensem w naszym kraju, i mimo wszystkich bardzo głębokich aspektów tego kryzysu, wymaga zdecydowanego zdyskredytowania – mówi dr hab. n. med. Szczepan Cofta.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zaapelował do pielęgniarek i położnych z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, by powróciły do pracy.

Szpital od lat zmaga się m.in. z finansowymi problemami. Obecnie zobowiązania ogółem placówki wynoszą 336 mln zł. W grudniu ub.r. minister skarbu państwa wyraził zgodę na pożyczkę dla Centrum Zdrowia Dziecka w wysokości 100 mln zł.

RIRM

drukuj