Pielęgniarki chcą dymisji ministra Zembali

Minister Zdrowia Marian Zembala powiedział, że całe środowisko pielęgniarek popiera działania Ministerstwa Zdrowia ws. podwyżek. Pielęgniarki są jednak innego zdania. Chcą, by Zembala jak najszybciej odszedł z urzędu.

Według szefa resortu, choć oczekiwania są większe, to zapowiedziana kwota 300 zł ze zróżnicowaniem, m.in. od doświadczenia i kompetencji, stanowi ważne wzmocnienie. Siostry domagały się podwyżki w wysokości 1500 zł, a propozycja ministra w praktyce oznacza jedynie 172 zł na rękę w pierwszym roku i tyle samo w kolejnym.

„Wszystkie zmiany, o które prosi Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych,  wprowadziliśmy” – powiedział minister i dodał, m.in., że dopracowano kwestię wpisania pielęgniarek w system świadczeń zdrowotnych zamawianych przez NFZ.

Minister Marian Zembala powinien jak najszybciej odejść z urzędu – powiedziała Maria Ochman, przewodnicząca Krajowej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

To jest człowiek, który kompletnie nie rozumie sytuacji, w której się znalazł. Oczywiście on realizuje zadanie postawione mu przez PO – panią premier Ewę Kopacz, a mianowicie dalsze konfliktowanie środowiska już nie tylko pielęgniarskiego tylko środowiska służby zdrowia. Minister Zembala wypowiada się o podwyżkach dla jednej grupy zawodowej, a podwyżki tak naprawdę nie satysfakcjonują tej grupy zawodowej, natomiast satysfakcjonowałoby pracowników, którzy zarabiają częstokroć jeszcze mniej niż pielęgniarki i położne, a o których pan minister w ogóle zapomniał i nawet nie myśli, ponieważ oczywiście być może polecenie polityczne było takie, że dajemy podwyżki tylko dla pielęgniarek i położnych. Myślę tutaj, patrząc na to w perspektywie zobowiązań pani Ewy Kopacz poczynionych jeszcze w białym miasteczku – tłumaczy Maria Ochman.

Minister wspomniał, że w liście, który przesłał mu samorząd pielęgniarski wyraził oczekiwanie, że propozycja resortu dot. podwyżekod września zostanie zrealizowana, a rozmowy będą kontynuowane.

Zdaniem Zembali, pieniądze na wzrost wynagrodzeń dla pielęgniarek są zabezpieczone. Zapowiedział, że jeszcze w październiku świadczeniodawcy będą mogli otrzymać dodatkowe środki na świadczenia pielęgniarskie, w wysokości należnej od 1 września br.

RIRM

drukuj