fot. PAP/Adam Warżawa

Gdańsk: Wodowanie i chrzest nowego niszczyciela min

W Gdańsku odbyły się uroczystości wodowania i chrztu niszczyciela min ORP „Kormoran II”. Wzięli w nich udział m.in. dowódcy Marynarki Wojennej oraz przedstawiciele rządu.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że w planach rządu są m.in. dalsze wydatki na modernizację Marynarki Wojennej. W ciągu 10 lat ma zostać na ten cel przeznaczonych blisko 16 mld zł. Premier dodała, że te zamówienia będą realizowane u polskich wykonawców.

Zapowiedziana przez rząd kwota na Marynarkę Wojenną to duża suma, ale to nie jest na miarę potrzeb – mówi poseł Michał Jach z sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Marynarka Wojenna posiada sprzęt, który ma średnią wieku ok. 40 lat. Wymaga to wymiany praktycznie całej floty. Potrzeba na to więcej. Natomiast premier Kopacz, w ogóle cały rząd, zainteresował się Marynarką Wojenną dopiero w chwili obecnej – w trakcie wyborów prezydenckich, a obecnie parlamentarnych. Niestety przez osiem lat dla marynarki nic nie zrobiono. Ba, przeniesiono dowództwo marynarki z Gdyni do Warszawy. Niewątpliwie kolejny rząd musi zwrócić zdecydowanie więcej uwagi, a przede wszystkim więcej pieniędzy na marynarkę wojenną, bo inaczej za parę lat nie będziemy mieli nie tylko marynarki, ale także marynarzy – twierdzi Michał Jach.

Kontrakt na projekt i budowę trzech jednostek typu „Kormoran II” podpisano we wrześniu 2013 r. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding.

Niszczyciele min typu „Kormoran II” są przeznaczone do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym.

RIRM

drukuj